BlackRock uruchamia ETF BITA

BlackRock wprowadza na giełdę Nasdaq nowy fundusz ETF powiązany z Bitcoinem

BlackRock uruchamia ETF BITA

BlackRock wprowadza na giełdę Nasdaq nowy fundusz ETF powiązany z Bitcoinem. iShares Bitcoin Premium Income ETF, notowany pod symbolem BITA, rozpocznie handel 16 czerwca po uzyskaniu zgody amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Fundusz ma być alternatywą dla inwestorów, którzy chcą korzystać ze wzrostów Bitcoina bez bezpośredniego posiadania kryptowaluty. Zamiast kupować Bitcoina, BITA będzie inwestował głównie w jednostki iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT), największego na świecie spotowego ETF-u opartego na Bitcoinie pod względem zarządzanych aktywów.

Dochód dla inwestorów ma być generowany dzięki strategii covered call. Fundusz będzie sprzedawał opcje kupna powiązane z posiadanymi udziałami IBIT, a uzyskane premie staną się głównym źródłem wypłat dla akcjonariuszy.

Analityk Bloomberg ETF Eric Balchunas podał, że BITA celuje w roczną stopę dochodu na poziomie od 15 do 25 proc., jednocześnie starając się zachować co najmniej 70 proc. potencjalnych wzrostów ceny Bitcoina.

Prospekt emisyjny przewiduje roczną opłatę sponsorską wynoszącą 0,65 proc. Naliczana będzie codziennie i rozliczana kwartalnie. Inwestorzy mogą też ponosić pośrednie koszty związane z transakcjami opcyjnymi, prowizjami brokerskimi, finansowaniem, obsługą prawną i działalnością funduszu.

Według wcześniejszych komentarzy Balchunasa BITA miał być naturalnym rozwinięciem sukcesu funduszu IBIT, który stał się najszybciej rosnącym ETF-em w historii branży pod względem napływu aktywów.

Równolegle BlackRock rozwija ofertę innych funduszy. W ubiegłym tygodniu firma uruchomiła w Wielkiej Brytanii i Europie iShares Space Technologies UCITS ETF (STAR), śledzący indeks STOXX Global Space Satellites and Drones Index. Obejmuje on spółki osiągające co najmniej 25 proc. przychodów z działalności związanej z kosmosem, satelitami lub dronami.

Obserwuj nas na:

Share