Wzrost ztokenizowanych obligacji skarbowych USA

wzrost ztokenizowanych obligacji skarbowych USA: Wzrost o niemal 600% do poziomu 698 milionów dolarów

Wzrost ztokenizowanych obligacji skarbowych USA

W bieżącym roku, sektor ztokenizowanych obligacji skarbowych USA przeżywa prawdziwy boom, notując prawie siedmiokrotny wzrost wartości. Według danych zebranej przez platformę monitorującą realne aktywa (RWA), RWA.xyz, rynek tych ztokenizowanych instrumentów finansowych osiągnął wartość 698 milionów dolarów, w porównaniu do około 100 milionów dolarów na samym początku tego roku.

Charlie You (@CharlieYouAI) / X

Zdaniem Charliego You, współzałożyciela RWA.xyz, tak znaczący wzrost jest efektem zarówno wejścia nowych podmiotów na rynek, jak i dynamicznego rozwoju już istniejących platform.

W ostatnich miesiącach zauważono znaczący wzrost wartości istniejących protokołów, takich jak Ondo Finance, Maple i Backed, zgodnie z danymi RWA. Równolegle, nowe protokoły, takie jak np. Tradeteq czy oferta Adatp3r TrueFi, wprowadzone zaledwie we wrześniu, zgromadziły depozyty w wysokości odpowiednio 4,5 miliona i 8,5 miliona dolarów.

Niedawne dane z obszaru blockchain wskazują, że Ethereum (ETH) zdystansowało sieć Stellar (XLM) pod względem wartości ztokenizowanych obligacji skarbowych, podczas gdy nowe podmioty, takie jak Polygon (MATIC) czy Solana (SOL), zgromadziły łącznie ponad 40 milionów dolarów aktywów. Z tego wynika, że mamy do czynienia z "zróżnicowaniem krajobrazu blockchain dla ztokenizowanych aktywów", zgodnie z obserwacjami Charliego You z RWA.xyz.

Na rynku pojawiły się również alternatywy w postaci zdecentralizowanych stabilnych tokenów generujących zyski, takich jak USDY od Ondo Finance czy USDM od Mountain Protocol. Różnią się one od popularnych stabilnych tokenów, takich jak USDT Tether czy USDC Circle, poprzez bezpośrednie przekazywanie wygenerowanych zysków z aktywów stanowiących ich zabezpieczenie.

Ztokenizowanie obligacji skarbowych USA to początek większego trendu przenoszenia realnych aktywów na blockchain. Inwestorzy kryptowalutowi szukają tych opcji, chcąc osiągnąć wyższe zwroty z inwestycji w obliczu globalnego wzrostu stóp procentowych oraz spadku zysków z zdecentralizowanych finansów. Firma inwestycyjna 21.co przewiduje, że do końca dziesięciolecia rynek ztokenizowanych aktywów może osiągnąć wartość 10 bilionów dolarów.