Rozprawa o 140 milionów dolarów

Rozprawa o 140 milionów dolarów między firmą DeFiance Capital a osobami odpowiedzialnymi za likwidację Teneo

Rozprawa o 140 milionów dolarów

Rozprawa o 140 milionów dolarów między firmą DeFiance Capital a osobami odpowiedzialnymi za likwidację Teneo, którzy zarządzają stanem majątkowym firmy Three Arrows Capital, odbędzie się w Singapurze — pomimo że likwidatorzy się temu sprzeciwiają.

Sprawa dotyczy pieniędzy, które zarządzała firma DeFiance Capital. Była to firma działająca niezależnie od Three Arrows Capital, ale była częścią tej samej struktury korporacyjnej. Osoby odpowiedzialne za likwidację twierdzą, że pieniądze powinny być uznane za część majątku Three Arrows Capital i powinny być przekazane wierzycielom. Z kolei DeFiance Capital utrzymuje, że pieniądze powinny być traktowane oddzielnie i zwrócone inwestorom, tak wynika z dokumentów sądowych opisanych przez The Block.

Mimo że osoby odpowiedzialne za likwidację zaprzeczają, że w ogóle powinno być prowadzone postępowanie sądowe — uważają to za późne pomysły — twierdzą, że jeśli ma być proces sądowy, to powinien odbyć się na Wyspach Dziewiczych Brytyjskich, gdzie była zarejestrowana struktura funduszu. Natomiast DeFiance Capital argumentuje, że proces powinien odbyć się w Singapurze, gdzie znajduje się założyciel Arthur Cheong oraz inwestorzy funduszu.

Sprawa zostanie rozpatrzona w Singapurze Sędzia Chua Lee Ming zadecydował, że proces powinien się odbyć i że bardziej odpowiednim miejscem jest Singapur, tak wynika z notatek sądowych z przesłuchania przeprowadzonego 8 sierpnia.

Sędzia podał dwa główne powody: po pierwsze, kryptowaluty znajdujące się w DeFiance Capital są przechowywane w Singapurze — choć likwidatorzy twierdzą, że kryptowaluty nie mają określonego miejsca bytowania — po drugie, fundusz został znacząco stworzony właśnie tam. Sędzia zauważył także, że istnieją poważne pytania co do tego, jak bardzo Arthur Cheong kontrolował fundusz, i te kwestie powinny być rozpatrzone na rozprawie.

Założyciel DeFiance Capital, Arthur Cheong, skomentował decyzję sędziego: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji, która w dużej mierze potwierdza naszą pozycję. Cieszymy się, że możemy przejść do kolejnego etapu, czyli rozpatrzenia istoty naszej niezgody".

Prawnicy z kancelarii Drew and Napier, którzy reprezentują DeFiance Capital, również wyrazili zadowolenie z decyzji sądu: "Witamy decyzję sądu w Singapurze, ponieważ dzięki temu ważne dowody, które są w Singapurze, będą dostępne dla celów sprawiedliwego i skutecznego rozwiązania sporu" — powiedziała prawniczka Blossom Hing.

Osoby odpowiedzialne za likwidację nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Ta sama sprawa jest również rozważana na Wyspach Dziewiczych Brytyjskich, jednak tam jeszcze nie zapadł wyrok. Jeśli zostanie zdecydowane, że sprawa powinna być rozpatrzona tam, to procesy będą toczyły się równocześnie i może dojść do dwóch różnych orzeczeń w tej samej sprawie.

Chodzi o sporny majątek o wartości 140 milionów dolarów, w tym 115 milionów dolarów w kryptowalutach i tokenach NFT, które są w posiadaniu DeFiance Capital. W skład tego sporu wchodzi również 69 umów SAFE/SAFT, dotyczących przyszłych akcji lub tokenów, podpisanych w imieniu Three Arrows Capital. Osoby odpowiedzialne za likwidację twierdzą, że łączna suma wynosi 141 milionów dolarów, podczas gdy DeFiance Capital szacuje ją raczej na 120 milionów dolarów. Różnica wynika m.in. z trudności w oszacowaniu wartości takich umów.

Historia oddzielenia DeFiance Capital od Three Arrows Capital DeFiance Capital została uruchomiona w sierpniu 2020 roku w strukturze Three Arrows Capital, jednak z innym rodzajem udziałów. Firma miała swoje własne biura i pracowników, a Arthur Cheong miał autonomię w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. DeFiance Capital płaciła część opłat za zarządzanie Three Arrows Capital w ramach umowy.

W lutym 2022 roku założyciele Three Arrows Capital, Kyle Davies i Su Zhu, poinformowali Cheonga, że planują przenieść się do Dubaju i zapytali, czy dołączy.

Źródło: Iink