CBDC w Systemie Płatności BRICS

Rosyjska Przewodnicząca Senatu Przewiduje Wykorzystanie CBDC w Systemie Płatności BRICS

CBDC w Systemie Płatności BRICS

Valentina Matvijenko, Przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej, przewiduje znaczącą rolę narodowych walut cyfrowych (CBDC) w zwiększaniu wykorzystania walut narodowych w handlu krajów BRICS. Na X Forum Parlamentarnym BRICS w Petersburgu, Matvijenko przedstawiła wizję stworzenia wspólnego systemu płatności o nazwie "most BRICS", który miałby wykorzystywać cyfrowe waluty wszystkich państw członkowskich.

Nowe Perspektywy dla BRICS

Podczas swojego wystąpienia, Matvijenko podkreśliła, że użycie narodowych walut wśród krajów BRICS wzrasta, ale Rosja dąży do dalszego zwiększania efektywności i bezpieczeństwa tych transakcji. Wzrost znaczenia narodowych walut cyfrowych (CBDC) w handlu ma pomóc w ograniczeniu wpływu sankcji nałożonych przez kraje zachodnie, które zmniejszyły użycie tzw. "toksycznych walut" o połowę w ciągu ostatniego roku.

Matvijenko wyjaśniła, że wspólny system płatności, potencjalnie nazwany mostem BRICS, mógłby ułatwić zdecentralizowane transakcje handlowe, dzięki czemu żaden z uczestników nie mógłby ograniczać działań innych krajów. Podkreśliła, że cyfrowe waluty banków centralnych krajów stowarzyszenia mogłyby być używane w tym systemie, a ich kurs byłby powiązany z wartością walut narodowych.

Wyzwania i Wymogi

Jednak Matvijenko zaznaczyła, że realizacja tej wizji wymaga skoordynowanych prac legislacyjnych w krajach BRICS, aby wprowadzić te waluty do obiegu i uregulować ich użycie w płatnościach transgranicznych.