Circle planuje wejście na giełdę

Circle wchodzi na giełdę – debiut zaplanowany na kwiecień

Circle planuje wejście na giełdę

Emitent stablecoina USDC, firma Circle Internet Group, złożyła wniosek do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o wprowadzenie swoich akcji na giełdę nowojorską. Spółka ma zadebiutować pod symbolem "CRCL" już pod koniec kwietnia.

Z dokumentu rejestracyjnego (Form S-1) wynika, że w 2024 roku Circle osiągnęła przychód na poziomie 1,67 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie zysk netto firmy spadł o 41,8% i wyniósł 155,6 miliona dolarów. Warto zaznaczyć, że to i tak znacząca poprawa w stosunku do 2022 roku, kiedy Circle odnotowało stratę netto w wysokości 761,7 miliona dolarów.

Istotnym obciążeniem dla firmy są koszty dystrybucji. Circle zapłaciło Coinbase, swojemu głównemu partnerowi dystrybucyjnemu, prawie 908 milionów dolarów za obrót USDC na jej platformie. Jak zauważył Nick van Eck, CEO Agora, te wysokie opłaty sprawiają, że Coinbase czerpie z USDC większe korzyści finansowe niż samo Circle. Eksperci wskazują, że właśnie te koszty są jednym z głównych powodów, dla których mimo rosnących przychodów, wskaźniki takie jak EBITDA oraz zysk netto firmy maleją.

Struktura przychodów i portfolio aktywów

Zdecydowana większość przychodów Circle (ponad 99%) pochodzi z rezerw stablecoina, głównie z inwestycji w amerykańskie obligacje skarbowe. Firma posiada również zdywersyfikowane portfolio kryptowalut, w tym Bitcoin (6,2 mln USD), Sui (5,6 mln USD), Ethereum (3,3 mln USD) oraz mniejsze udziały w Sei, Aptos i Optimism.

Trzecie podejście do IPO

Nadchodzący debiut będzie już trzecią próbą wejścia Circle na giełdę. W 2021 roku firma planowała upublicznienie poprzez fuzję ze spółką SPAC, jednak wycofała się z tego planu w grudniu 2022 roku. Kolejne podejście miało miejsce w styczniu 2024 roku, kiedy Circle złożyło poufny wniosek do SEC.

Firma nie jest odosobniona w swoich giełdowych aspiracjach. Inne podmioty z branży kryptowalutowej, takie jak giełda Kraken czy firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain BitGo, również rozważają upublicznienie swoich akcji w najbliższej przyszłości.

25 marca 2024 roku Circle osiągnęło znaczący przełom regulacyjny, stając się pierwszym emitentem stablecoina, który otrzymał zgodę regulacyjną w Japonii. Już dzień później firma uruchomiła USDC na japońskiej giełdzie kryptowalut SBI VC Trade.

USDC utrzymuje pozycję drugiego największego stablecoina na rynku z kapitalizacją 60,1 miliarda dolarów, ustępując jedynie Tetherowi (USDT), którego kapitalizacja według danych CoinGecko wynosi 143,9 miliarda dolarów.