Kradzież kryptowalut w Scottsdale
Udawał kierowcę Ubera – wyłudził kryptowaluty o wartości 300 tys. dolarów
W Scottsdale w Arizonie doszło do nietypowej kradzieży kryptowalut. Policja we współpracy z agentami Secret Service aresztowała mężczyznę oskarżonego o wyłudzenie cyfrowych aktywów na kwotę 300 tys. dolarów. Sprawca, Nuruhussein Hussein, podszywał się pod kierowcę Ubera i wykorzystywał zaufanie pasażerów, by zdobyć dostęp do ich kont na platformie Coinbase.
Przebieg oszustwa
Do incydentów doszło w marcu i październiku 2024 roku przed hotelem W w Scottsdale. Hussein celował w osoby czekające na zamówionego kierowcę Ubera. Udając ich kurs, podjeżdżał samochodem i zwracał się do ofiar po imieniu, co wzbudzało ich zaufanie.
Po wejściu pasażerów do pojazdu prosił o ich telefony, tłumacząc się awarią własnego urządzenia. W jednym przypadku oferował pomoc w rozwiązaniu problemów z aplikacją Uber, która nie wskazywała, że kierowca dotarł na miejsce. Gdy miał już dostęp do urządzenia, przeprowadzał szybkie transfery kryptowalut z kont ofiar na swoje portfele. Transakcje odbywały się przez funkcję telefon-do-telefonu oraz przelewy na zimne portfele.
Nie jest jasne, w jaki sposób Hussein zdobywał dane identyfikujące ofiary, takie jak ich imiona.
Groźby i zastraszanie
Kiedy jedna z ofiar zaczęła podejrzewać, że coś jest nie tak, i zażądała zwrotu telefonu, Hussein groził jej, mówiąc, by "się uspokoiła, bo inaczej stanie się coś złego".
Aresztowanie i zarzuty
Mężczyzna został zatrzymany 11 grudnia przez policję w Scottsdale oraz agentów Secret Service. Postawiono mu zarzuty kradzieży, oszustw finansowych i prania pieniędzy. Sąd przyznał możliwość zwolnienia za kaucją w wysokości 200 tys. dolarów, pod warunkiem założenia elektronicznego monitoringu.
Ponadto Hussein otrzymał zakaz korzystania z internetu oraz podróżowania za granicę, ponieważ istnieje ryzyko, że zniszczy dowody lub ucieknie do Etiopii, którą często odwiedza. Kolejna rozprawa została wyznaczona na 18 grudnia.
Incydenty takie jak ten pokazują, że fizyczna kradzież kryptowalut staje się coraz większym problemem. Według danych z GitHub, w 2024 roku odnotowano 19 przypadków takich przestępstw.