Brian Armstrong: Regulacje AML to Porażka

Brian Armstrong: Regulacje AML to Porażka. Czy Elon Musk Może To Naprawić?

Brian Armstrong: Regulacje AML to Porażka

Brian Armstrong, szef Coinbase, skrytykował amerykańskie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i ich negatywne skutki dla gospodarki. Jednocześnie zwrócił uwagę na rosnące problemy z tzw. „debankingiem” – praktyką, w której banki odmawiają współpracy z legalnymi firmami, w tym z branżą kryptowalut. Armstrong i inni liderzy branży ostrzegają, że te zjawiska szkodzą zarówno gospodarce, jak i innowacjom.

Regulacje AML: Wielki Koszt, Mały Efekt

Armstrong nazwał amerykańskie przepisy AML „katastrofą gospodarczą”. Według niego, kosztują one globalną gospodarkę 213 miliardów dolarów rocznie, a jednocześnie są niemal bezużyteczne.

Wygląda to na zadanie dla Elona Muska i jego hipotetycznego Departamentu Efektywności Rządowej (D.O.G.E.)” – zażartował Armstrong, podkreślając absurdalność obecnych przepisów.

Debanking: Celownikiem są Kryptowaluty

Zjawisko „debankingu” szczególnie dotyka firmy kryptowalutowe. Charles Hoskinson, współtwórca Cardano i Ethereum, ostrzegł, że jest to część szerszej, skoordynowanej akcji wymierzonej w branżę blockchain. Hoskinson przyrównał to do Operacji Chokepoint – kontrowersyjnego programu z czasów prezydenta Obamy, który odcinał dostęp do usług bankowych dla „ryzykownych” sektorów, takich jak firmy pożyczkowe czy sprzedawcy broni. Dziś, jak twierdzi Hoskinson, celem są firmy blockchainowe i zdecentralizowane finanse (DeFi).

Chociaż Operacja Chokepoint oficjalnie zakończyła się w 2017 roku, insiderzy twierdzą, że w 2021 roku została nieformalnie wznowiona. Tym razem działania skupiają się na hamowaniu rozwoju DeFi.

Wezwanie do Działania

Hoskinson wzywa społeczność kryptowalutową do jednoczenia się i podejmowania działań na rzecz zmian legislacyjnych. „Mamy krótki czas, aby coś z tym zrobić” – ostrzega.