BIS Wzywa do Pilnej Regulacji Stablecoinów na Świecie

BIS wzywa do globalnej regulacji stablecoinów: Pilne działania w obliczu rozproszonych przepisów

BIS Wzywa do Pilnej Regulacji Stablecoinów na Świecie

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wezwał niedawno do natychmiastowej globalnej regulacji stablecoinów w obliczu rozproszonych przepisów prawnych. W swoim komunikacie BIS podkreślił znaczenie uregulowania stablecoinów na skalę światową. Według przeprowadzonego badania obejmującego jedenaście jurysdykcji, BIS stwierdził, że rozdrobnienie regulacyjne stanowi znaczącą przeszkodę w wprowadzaniu stablecoinów na rynek.

Organizacja apeluje o "pilną" regulację tych aktywów elektronicznych, wskazując na zagrożenia związane z brakiem jednolitego ramowego uregulowania. BIS zwrócił uwagę, że rozdrobnienie to może utrudnić integrację stablecoinów w światowy system monetarny. Pomimo obiecującej przyszłości, rozbieżne przepisy zagraniczne stanowią barierę dla powszechnego korzystania ze stablecoinów.

W odpowiedzi na tę sytuację, wiele krajów opracowało różnorodne strategie regulacyjne, obejmujące autoryzację emitentów, warunki rezerwowe, zarządzanie ryzykiem oraz wymogi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Niemniej jednak istnieją wyzwania regulacyjne związane z emisją stablecoinów, takie jak ich klasyfikacja jako instrumentów bankowych, papierów wartościowych, usług lub metod płatności.

Różnice w podejściu do stablecoinów widoczne są również w politykach wykupu oraz definicji, co stanowi stablecoina. BIS zauważył, że niektóre jurysdykcje traktują stablecoiny algorytmiczne jako oparte na walucie fiatowej, podczas gdy inne mają dla nich odmienne przepisy. Dodatkowo, niektóre kraje zakazały ich stosowania.

Raport BIS porusza również kwestie związane z zarządzaniem rezerwami i wymaganiami dotyczącymi audytów i płynności w różnych jurysdykcjach. Pomimo pewnej spójności w zasadach technicznych i bezpieczeństwa, BIS apeluje o dalsze badania nad wpływem stablecoinów na globalny system monetarny, włączając w to ich interakcję z innymi aktywami elektronicznymi, takimi jak elektroniczne waluty banków centralnych i ztokenizowane fundusze.

Wnioski BIS o potrzebie harmonizacji regulacji stablecoinów wynikają z wcześniejszych sugestii dotyczących regulacji tych aktywów, które zostały wydane w lutym. BIS podziela stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Rady Stabilności Finansowej w kwestii znaczenia uregulowania stablecoinów na poziomie globalnym.