Spadek Wolumenu na ProShares Bitcoin ETF o 75%

Spadek Wolumenu Handlowego na ProShares Bitcoin ETF o 75% w Świetle Wprowadzenia ETF-ów Typu Spot

Spadek Wolumenu na ProShares Bitcoin ETF o 75%

Dzienny wolumen handlowy na ProShares Bitcoin Strategy ETF, największym na świecie funduszu inwestycyjnym opartym na kontraktach terminowych na bitcoina (BTC), znacznie spadł od czasu uruchomienia bezpośrednich inwestycji w kryptowaluty za pomocą ETF-ów typu spot w Stanach Zjednoczonych 11 stycznia.

Giełda kryptowalut Coinbase, odnotowała spadek o 75%, przechodząc z rekordowych 2 miliardów dolarów obrotu 11 stycznia na nieco ponad 500 milionów dolarów 20 stycznia. Dane ze źródła ETF.com wskazują również na netto wypływ kapitału z BITO przekraczający 270 milionów dolarów w tym samym okresie.

*BITO to skrót od ProShares Bitcoin Strategy ETF

W tym samym czasie 11 ETF-ów typu spot zanotowało łączny wolumen handlowy na poziomie 14 miliardów dolarów w pierwszym tygodniu od wprowadzenia do obrotu, co przewyższało całą aktywność związana z innymi ETF-ami wprowadzonymi na rynek w roku 2023 - wynika z danych Coinbase. Te nowe fundusze pozyskały od inwestorów ponad 1,2 miliarda dolarów w ciągu zaledwie jednego tygodnia od momentu powstania.

W przeciwieństwie do BITO, które inwestuje w kontrakty terminowe na BTC na giełdzie CME, ETF-y typu spot umożliwiają inwestorom uzyskanie ekspozycji na bitcoina, omijając konieczność przechowywania samej kryptowaluty. Ponadto, uważa się je za lepszą alternatywę dla ETF-ów opartych na kontraktach terminowych, takich jak BITO. Ten ostatni, z racji swoich inwestycji w kontrakty terminowe CME BTC, musi przenosić wygasające kontrakty na nowe, co niesie ze sobą "koszty przeniesienia", obciążające jego wyniki w dłuższej perspektywie.

Chociaż nowe ETF-y typu spot zdają się przyciągać większą uwagę inwestorów, niektórzy obserwatorzy twierdzą, że BITO pozostanie ważnym instrumentem na rynku jako narzędzie zabezpieczające. Instytucje i firmy rynku, znane jako uprawnieni uczestnicy, są narażone na ryzyko fluktuacji cen bitcoina między momentem otrzymania zleceń a chwilą, gdy emitenci nabywają aktywa w celu stworzenia nowych udziałów. Dlatego zaleca się im zabezpieczanie pozycji za pomocą regulowanych produktów, takich jak BITO i kontrakty terminowe CME.

Laurent Kssis, doradca ds. handlu kryptowalutami w CEC Capital, komentując sytuację, powiedział: „Nie jest nietypowe, aby uprawniony uczestnik sięgał po regulowane produkty, takie jak BITO, aby zabezpieczyć swoje pozycje, gdy nie ma dostępu do kontraktów futures na bitcoina lub nawet samego bitcoina”.

David Duong, szef działu badań instytucjonalnych w Coinbase, utrzymuje, że pomimo spadku wolumenu BITO, nadal będzie on „integralną częścią przestrzeni bitcoin ETF”. Dodaje, że niektórzy uprawnieni uczestnicy prawdopodobnie zakupili bitcoina przed wprowadzeniem ETF-ów typu spot, a następnie sprzedali BITO, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi zakupami i sprzedażami klientów w ciągu dnia.