SBF chciał sprzedać FTX firmie Binance

Sam Bankman-Fried mówił, że zawsze chciał sprzedać FTX firmie Binance od samego początku

SBF chciał sprzedać FTX firmie Binance

Podczas swojego zeznania w piątek, Sam Bankman-Fried, założyciel FTX, wyjawił, że od samego początku istnienia firmy planował sprzedać ją giełdzie kryptowalut, Binance.

Bankman-Fried, wspólnie z Garym Wangiem, pracował nad stworzeniem obecnie zbankrutowanej giełdy w Hongkongu w 2019 roku. Już wtedy zależało mu na tym, aby FTX specjalizowało się w handlu marżą i oferowało klientom możliwość zawierania dużych zakładów.

W tamtych czasach, Bankman-Fried był przekonany, że FTX może stać się miejscem skupiającym się głównie na traderach działających na marży, co wówczas było słabo rozwinięte na większości giełd. Dlatego sądził, że firma tak duża jak Binance może być zainteresowana zakupem FTX.

Binance, obecnie największa giełda kryptowalut na świecie, wygenerowała obroty o wartości 4,6 miliarda dolarów w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin, według danych z CoinGecko.

Mimo zainteresowania ze strony Binance, giełda FTX zaczęła podupadać w listopadzie zeszłego roku. Binance ostatecznie zrezygnowało z ewentualnego przejęcia. Jak stwierdził CEO Changpeng Zhao: "Problemy związane z FTX wykraczają poza naszą kontrolę i możliwości pomocy."

W początkowej fazie rozwoju, zdobywanie klientów było wyzwaniem dla FTX, jednak firma rozwinęła się przede wszystkim dzięki rekomendacjom, stając się ostatecznie opłacalnym biznesem. W 2019 roku FTX wygenerowało nawet 20 milionów dolarów przychodu, według Bankmana-Frieda. Do 2021 roku firma miała już 3 miliony dolarów przychodu dziennie.

Jednym z kluczowych atutów FTX była wyjątkowa maszyna ryzyka, która, jak wspomina Bankman-Fried, miała bardziej wszechstronne podejście do zarządzania kontami klientów niż konkurencyjne giełdy.

Bankman-Fried przyznał, że podczas budowy giełdy nie pisał ani nie czytał kodu - to zadanie przypadło Wangowi, podczas gdy on sam kierował koncepcyjnym rozwojem giełdy.Kiedy zaczynano działalność, handel krzyżowy był kolejną istotną cechą FTX. Pozwalał on traderom wykorzystywać nadmiar marży z jednej transakcji do zaspokajania wymogów marżowych w innych.

Mimo początkowego zainteresowania, Binance ostatecznie nie dokonało przejęcia FTX. Bankman-Fried zeznał, że zespół wewnętrzny Binance był zaangażowany w rozwój ich własnej platformy.

Sam Bankman-Fried nazwany został przez dyrektora generalnego Binance, CZ, "mistrzem manipulacji". Pytany o token FTT, nieudany token FTX, Bankman-Fried przyznał, że zainspirował się tokenem BNB Binance. Dodał również, że Binance był pierwszym inwestorem FTX, dostarczając 80 milionów dolarów w postaci tokenów BNB jako kapitał założycielski.

FTX ogłosiło bankructwo w listopadzie zeszłego roku po nagłym spadku wartości FTT, co wywołało falę wypłat. Giełda nie była w stanie zaspokoić nagłego wycofywania środków przez klientów, ponieważ nie miała rezerw w stosunku 1:1 do aktywów klientów. Mimo wcześniejszej inwestycji Binance w FTX, firma Bankmana-Frieda wykupiła udziały Binance za 2,1 miliarda dolarów w formie FTT i innych aktywów. Nagły spadek wartości FTT nastąpił w listopadzie, kiedy Binance postanowiło sprzedać swoje posiadane tokeny.

Podczas zeznań w piątek, Bankman-Fried stwierdził, że celem firmy w odniesieniu do FTT było nagradzanie posiadaczy, jeśli trzymali ten token, oraz dzielenie się sukcesem giełdy.

Przeczytaj również: XRP Ledger gospodarzem NFT World Expo 2025