Przyszłość Finansów: Kryptowaluty, CBDC,Stabilne Monety
Przyszłość Finansów: Kryptowaluty, CBDC i Stabilne Monety według Byłego Przewodniczącego CFTC
Kryptowaluty, CBDC (Central Bank Digital Currency) i stabilne monety są nie tylko częścią teraźniejszości, ale także przyszłością finansów - tak twierdzi J. Christopher Giancarlo, były przewodniczący Komisji Handlu Towarowego (CFTC) i obecny współzałożyciel oraz przewodniczący wykonawczy projektu Digital Dollar.
Giancarlo, będąc na czele Projektu Digital Dollar, podkreśla, że choć ma duży wkład w rozwój cyfrowych walut, nie uważa CBDC za jedyną drogę naprzód w świecie finansów. Mówiąc na konferencji Financial Times Crypto and Digital Assets Summit, Giancarlo stwierdził, że debata między CBDC, stabilnymi monetami a kryptowalutami to „zupełnie fałszywy wybór”, dodając, że przyszłość finansów obejmuje wszystkie te aspekty.
Wiele osób zainteresowanych kryptowalutami uważa CBDC za narzędzie opresji stosowane przez autorytarne rządy lub środek do odrzucenia kryptowalut jako nowego standardu finansowego. Giancarlo podkreśla jednak, że przyszłość finansowa to nie tylko walka między różnymi rodzajami walut cyfrowych, ale także współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w celu zrozumienia i akceptacji tych innowacji.
Projekt Digital Dollar, będący neutralną, non-profitową organizacją, dąży do badania innowacji cyfrowych w dziedzinie pieniądza. Giancarlo podkreśla, że przed ewentualnym wprowadzeniem CBDC konieczne jest zrozumienie kluczowych elementów projektowych w celu uniknięcia ryzyka bezpieczeństwa i prywatności. W tym kontekście Projekt Digital Dollar przeprowadził konferencję we współpracy z Atlantic Council, gromadząc decydentów międzynarodowych, obrońców prywatności, bankierów centralnych i innych, co tylko podkreśla rosnące znaczenie tych kwestii na arenie międzynarodowej.
Patrząc na światową scenę polityczną i społeczną, Giancarlo dostrzega narastające podziały, które mogą prowadzić do konfliktów zbrojnych. Jest przekonany, że zmieniająca się sytuacja polityczna ma także wpływ na system finansowy, który zaczyna ewoluować. Widzi rosnącą rolę różnorodnych sieci cyfrowych wartości, zarówno tych zdecentralizowanych, jak Bitcoin, jak i tych kontrolowanych przez banki i firmy technologiczne, a także te wprowadzane przez rządy narodowe.
Jednym z głównych wyzwań związanych z tą ewolucją jest kwestia prywatności danych finansowych. Giancarlo podkreśla, że niezależnie od formy cyfrowej waluty, należy dokładnie rozważyć jej konsekwencje dla prywatności, a także upewnić się, że rozwój sieci cyfrowych wartości jest zgodny z fundamentalnymi normami, wolnościami konstytucyjnymi i prawami obywatelskimi.
Projekt Digital Dollar wierzy, że przyszłość finansów, która obejmuje kryptowaluty, CBDC i stabilne monety, może wzmocnić wolny świat, ale aby to osiągnąć, niezbędna jest współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, podobnie jak to miało miejsce w przypadku rozwoju internetu.
W zakończeniu swojego przemówienia Giancarlo zachęca do niezrażenia się innowacją, lecz do wykorzystania jej w celu wzmocnienia godności ludzi oraz ukształtowania przyszłości finansów, bankowości i pieniądza zgodnie z najszlachetniejszymi wartościami ludzkimi.