Prognoza eToro na II kwartał 2025

Prognoza inwestycyjna eToro na II kwartał 2025: Skupienie na Chinach, Złocie, Biotechnologii i Robotyce

Prognoza  eToro na II kwartał 2025

W najnowszej prognozie inwestycyjnej na II kwartał 2025 roku, eToro wskazuje na istotne zmiany w dynamice rynkowej oraz nowe trendy inwestycyjne. Raport szczegółowo analizuje różne klasy aktywów, wpływ niepewności politycznej na gospodarkę oraz ruchy kapitału poza popularnymi akcjami spółek o największej kapitalizacji.

Chiny i złoto liderami wzrostów

Ostatni kwartał przyniósł zróżnicowane ruchy na rynkach globalnych, bez wyraźnej dominacji jednego trendu. Inwestorzy aktywnie dywersyfikowali swoje portfele, kierując kapitał do różnych sektorów i regionów. Na tym tle szczególnie wyróżniły się dwa kierunki:

  • Rynek chiński - napędzany intensywnymi działaniami stymulacyjnymi Pekinu oraz silnymi wynikami spółek konsumenckich i technologicznych
  • Złoto - zyskujące na wartości w wyniku osłabienia dolara amerykańskiego, narastających niepokojów geopolitycznych oraz rosnącego popytu na aktywa postrzegane jako bezpieczne przystanie

Europejskie rynki akcji wykazywały dobrą kondycję, wspierane przez spadającą inflację i polityki gospodarcze sprzyjające inwestorom. Szczególnie dobrze radziły sobie sektory finansowy i przemysłowy.

W przeciwieństwie do Europy, rynki amerykańskie wykazywały oznaki słabości - indeks S&P 500 spadł o około 2%, a Nasdaq stracił około 6%. Jeszcze gorzej poradziły sobie akcje największych spółek technologicznych ("Magnificent 7"), które zanotowały spadek o 11%, gdy inwestorzy zaczęli odwracać się od firm o wygórowanych wycenach.

Selektywne podejście w obliczu niepewności

Niedawna korekta na rynku (spadek o 6%) przypisywana jest kilku czynnikom: realizacji zysków po okresie silnych wzrostów, opóźnieniom w obniżkach stóp procentowych przez banki centralne oraz niepewnościom politycznym w Stanach Zjednoczonych. Analitycy wskazują, że w nadchodzących miesiącach kluczowy wpływ na rynek będą miały:

  • Nadchodzące raporty finansowe spółek
  • Oczekiwane w połowie roku decyzje dotyczące obniżek stóp procentowych
  • Ryzyko związane z polityką handlową

Ze względu na znaczące różnice w wynikach poszczególnych sektorów, eksperci rekomendują selektywną strategię inwestycyjną. Akcje spółek z sektora półprzewodników utrzymują silną pozycję, napędzane rosnącym popytem na infrastrukturę AI, podczas gdy spółki technologii konsumenckich borykają się z trudnościami. Zmienił się również sentiment inwestorów wobec sztucznej inteligencji - początkowy spekulacyjny entuzjazm ustąpił miejsca większemu naciskowi na rentowność.

Obecnie uwagę inwestorów przyciągają surowce, akcje europejskie oraz chińskie, podczas gdy kryptowaluty tracą na popularności.

Wpływ inflacji i polityki na strategie inwestycyjne

Niepewność polityki gospodarczej pozostaje istotnym czynnikiem ryzyka, potęgowanym przez globalne wydarzenia ostatnich lat - od pandemii COVID-19 po zmiany w politykach handlowych. Obecne obawy związane z potencjalnymi nowymi taryfami w USA dodatkowo pogłębiają niestabilność rynkową, gdyż inwestorzy zdecydowanie preferują bardziej przewidywalne otoczenie regulacyjne.

Choć inflacja wciąż pozostaje problemem, to obawy związane z rosnącymi płacami i ich potencjalnym wpływem na wzrost cen zostały częściowo uśmierzone. Umiarkowana inflacja może sprzyjać rynkom akcji, jednak jej gwałtowny wzrost mógłby skłonić banki centralne do bardziej zdecydowanych działań.

Widoczna jest również zmiana preferencji inwestorów, którzy coraz częściej odchodzą od dominujących dotychczas akcji technologicznych, kierując się w stronę sektorów defensywnych oraz spółek o średniej kapitalizacji.

Chińska biotechnologia i AI na fali wznoszącej

Szczególną uwagę analityków przyciągają chińskie sektory sztucznej inteligencji i biotechnologii. Chińskie firmy biotechnologiczne poczyniły znaczące postępy w farmacji - niektóre z ich rozwiązań przewyższają nawet uznane leki, jak Keytruda firmy Merck w badaniach nad rakiem płuc.

Eksperci zalecają zróżnicowaną strategię inwestycyjną jako najlepszy sposób na poradzenie sobie z utrzymującą się niepewnością rynkową. Mimo że główne akcje technologiczne straciły 20-25% wartości, część inwestorów postrzega obecną sytuację jako okazję zakupową, podczas gdy inni preferują bardziej zrównoważone podejście, łączące akcje dużych spółek z ekspozycją na rynki wschodzące.

Akcje wypłacające dywidendy pozostają atrakcyjne dla inwestorów długoterminowych, a kryptowaluty, mimo swojej zmienności, nadal pełnią rolę dywersyfikatora portfela.

Potencjalne ryzyka i rekomendacje

W prognozie eToro zwraca uwagę na utrzymujące się ryzyka, zwłaszcza w chińskich sektorach sztucznej inteligencji i biotechnologii, gdzie obawy regulacyjne mogą wpłynąć na perspektywy wzrostu. Również branże szczególnie wrażliwe na skutki potencjalnych taryf - przemysł, motoryzacja, handel detaliczny i technologia - wymagają zwiększonej uwagi inwestorów.

Podsumowując prognozę na II kwartał 2025 roku, można stwierdzić, że stoimy przed złożoną sytuacją inwestycyjną, w której Europa i Chiny wykazują oznaki siły, podczas gdy amerykańskie akcje technologiczne mierzą się z wyzwaniami. W takim otoczeniu kluczem do sukcesu będzie selektywna, dobrze zdywersyfikowana strategia inwestycyjna.