Kanada: Oszustwa z Kryptowalutami w Calgary

Kanadyjscy Obywatele w Calgary Stracili 22,5 Miliona Dolarów w Oszustwach z Kryptowalutami

Kanada:  Oszustwa z Kryptowalutami w Calgary

W ostatnim czasie kanadyjscy mieszkańcy miasta Calgary, w prowincji Alberta, otrzymali ostrzeżenie od miejscowej policji. Funkcjonariusze radzą ostrożność wobec oszustw związanych z pracą, romansami i innymi oszustwami z wykorzystaniem kryptowalut, po tym jak mieszkańcy stracili tam ponad 22,5 miliona dolarów w ciągu tego roku.

Alberta oficjalnie ogłosiła, że jej mieszkańcy byli ofiarami 340 zgłoszonych oszustw z wykorzystaniem kryptowalut od początku tego roku. To znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2022, kiedy mieszkańcy stracili 14 milionów dolarów w wyniku 321 zgłoszonych oszustw przez cały rok. Warto jednak zauważyć, że policja wierzy, że te liczby są znacznie zaniżone.

Policja z Calgary podkreśla, że choć przeważająca większość transakcji z wykorzystaniem kryptowalut jest legalna, rynek kryptowalut jest także nieregulowany i był wykorzystywany przez oszustów jako forma płatności w różnych oszustwach.

Warto dodać, że Calgary to miasto o długiej historii w kanadyjskim przemyśle naftowym, a w tegorocznym rankingu najbardziej przyjaznych miast na świecie przeprowadzonym przez Economist Intelligence Unit (EIU) zajęło trzecie miejsce.

Najczęstsze rodzaje oszustw związanych z kryptowalutami to oszustwa inwestycyjne. Oszuści obiecują ofiarom większy zysk, jeśli wcześniej prześlą pewną sumę środków. Policja ostrzega, że tylko oszuści żądają takiej pełnej płatności z góry.

Przykładem jest znane oszustwo polegające na podszywaniu się pod Michaela Saylora, miliardera Bitcoina. Oszuści obiecują podwojenie ilości Bitcoina ofiarom, jeśli te prześlą swoje BTC na portfel oszusta. W styczniu 2022 roku jeden z użytkowników Bitcoina przelał 1,1 miliona dolarów w BTC na adres oszusta.

Policja radzi także ostrożność wobec osób obiecujących duże zwroty z inwestycji w kryptowaluty oraz przed użytkownikami mediów społecznościowych i aplikacji randkowych, którzy wspominają o inwestycjach w kryptowaluty.

Według firmy Chainalysis, oszustwa nadal stanowią większość przekazywanych środków w związku z przestępstwami związanymi z kryptowalutami, w tym atakami hakerskimi, działalnością na darknecie i atakami ransomware. Niemniej jednak raport firmy z połowy roku 2023 sugeruje, że globalna przestępczość związana z kryptowalutami spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale ta tendencja nie obserwuje się w Calgary.

Według czerwcowego badania przeprowadzonego przez Toronto Metropolitan University, jedna trzecia właścicieli cyfrowych aktywów w Kanadzie padła ofiarą oszustw z wykorzystaniem kryptowalut.

Oprócz samych oszustw, RCMP opublikowała w lipcu ostrzeżenie dotyczące kilku Kanadyjczyków, których kryptowaluty były kradzione bezpośrednio z ich domów przez osoby podszywające się za dostawców lub osoby z uprawnieniami.

Przeczytaj również: CEO BlackRock na Temat Kryptowalut