Cyfrowy Rubel do Płacenia Świadczeń i Podatków

Rosyjski Rząd Planuje Wykorzystać Cyfrowy Rubel do Płacenia Świadczeń i Podatków

Cyfrowy Rubel do Płacenia Świadczeń i Podatków

Najnowsze doniesienia sugerują, że rosyjski rząd zamierza wykorzystać cyfrowy rubel do realizacji płatności związanych z programami socjalnymi oraz do pobierania podatków od obywateli.

Rosyjski Bank Centralny i Ministerstwo Finansów ogłosiły, że badają możliwość wykorzystania cyfrowego rubla do dokonywania płatności rządowych i szukają sposobów, aby umożliwić osobom prywatnym oraz firmom regulowanie swoich podatków za pomocą tokenów CBDC.

Alla Bakina, kierowniczka departamentu Narodowego Systemu Płatności banku, podkreśliła: "Pytania dotyczące płatności socjalnych, świadczeń oraz pobierania podatków w formie CBDC pojawiają się coraz częściej. Razem z Ministerstwem Finansów i Skarbcem Państwa analizujemy, w jaki sposób cyfrowy rubel może być najefektywniej wykorzystany w tym celu."

Warto zaznaczyć, że chiński projekt cyfrowego juana wywarł wpływ na plany Moskwy dotyczące cyfrowego rubla. W Chinach obywatele w niektórych strefach pilotażowych już teraz mogą regulować swoje podatki przy użyciu cyfrowego juana, a także przewiduje się korzystanie z CBDC w ramach programów socjalnych.

Rosyjskie władze wyraźnie wyrażają chęć podążania w tę samą stronę. W Chinach niektórzy urzędnicy oraz pracownicy sektora publicznego otrzymują część lub całość swoich zarobków w formie tokenów e-CNY.

Alla Bakina na webinarium poświęconym fintech powiedziała również, że Rosjanie będą mogli wydawać swoje tokeny CBDC w dowolny sposób, bez ograniczeń. Bank nie planuje narzucania restrykcji na wykorzystywanie cyfrowego rubla. Bakina zaznaczyła: "Ograniczenia w wydawaniu cyfrowego rubla, takie jak możliwość płacenia nim tylko za wybrany asortyment towarów, są sprzeczne z koncepcją cyfrowego rubla. CBDC powinien być wszechobecny i wygodny, więc nie przewidujemy wprowadzenia żadnych ograniczeń; nie miałoby to sensu."

Warto dodać, że Bank Centralny Rosji nie zamierza zastępować gotówki cyfrowym rublem. Bakina wyjaśniła, że płatności bezgotówkowe już teraz stanowią ponad 80% wszystkich transakcji, więc gotówka nie zostanie wycofana. Istnieje również grupa obywateli przyzwyczajonych do korzystania z gotówki, a niektórzy sprzedawcy akceptują wyłącznie gotówkę jako formę płatności. Dla dobra gospodarki konieczne jest zachowanie różnorodności narzędzi płatniczych, w tym gotówki, kart, zwykłych rachunków bankowych, rachunków cyfrowego rubla, aplikacji mobilnych i usług płatniczych. To sprzyja konkurencji między różnymi formami płatności.

Pomimo tego, że Bank Centralny ma jeszcze pracę do wykonania, aby przekonać obywateli do korzyści wynikających z cyfrowego rubla, to kroki podjęte w kierunku wykorzystania CBDC do płacenia podatków i świadczeń socjalnych stanowią ważny krok w kierunku cyfrowego przyszłości.

Przeczytaj również: Trwają Przygotowania do Cyfrowego Euro