Co się dzieje z regulacjami kryptowalut na świecie

Aktualny stan regulacji kryptowalut na arenie międzynarodowej

Co się dzieje z regulacjami kryptowalut na świecie

Podczas gdy technologie stanowiące podstawę blockchaina, kryptowalut i tokenizacji nadal dynamicznie się rozwijają, ramy regulacyjne wielu krajów również ewoluują. Obserwujemy regiony z niejasnymi ramami regulacyjnymi, podczas gdy inne wyraźnie określają swoje stanowisko regulacyjne.

Przestrzeń cyfrowych aktywów potrzebuje filarów zaufania poprzez pewność regulacyjną, aby przynieść skodyfikowane korzyści inwestorom, umożliwiając bezpieczny wzrost społeczności i długoterminowe funkcjonowanie.

Poniżej, David Lawant i Purvi Maniar z FalconX przybliżają obecny globalny krajobraz regulacyjny kryptowalut, wyjaśniając, jak pewność już wpłynęła na ruch cenowy.

Nawigowanie po globalnym środowisku regulacyjnym kryptowalut: Globalne trendy i wyzwanie Stanów Zjednoczonych

Rozwój techniczny i kwitnące dodatkowe zastosowania są znakami rozpoznawczymi hossackich rynków kryptowalut. Co bardziej zaskakujące, w miarę dojrzewania technologii, klarowność regulacyjna stała się istotnym czynnikiem napędzającym rynki kryptowalut od czasu powstania tej klasy aktywów.

Uznanie kryptowalut za środek płatniczy przez Japonię w 2016 roku było istotnym impulsem dla hossackiego rynku w latach 2016-2017. Nawet ważniejszym impulsem była seria listów interpretacyjnych od Biura Kontrolera Waluty (OCC), głównego regulatora bankowego w Stanach Zjednoczonych, które w 2020 roku uspokoiły instytucje finansowe co do zaangażowania w kryptowaluty, stanowiąc niezaprzeczalny katalizator biegu w 2021 roku.

Kryptowaluty osiągnęły taki poziom, że pewność regulacyjna jest kluczowa dla ewentualnej kolejnej hossy rynku. W miarę jak stawki rosną, dynamika staje się bardziej złożona.

Zwykli obserwatorzy mogą być zaskoczeni liczbą regionów na całym świecie, które próbują przyciągnąć firmy kryptowalutowe i innowatorów, oferując jasne i zrozumiałe regulacje. Oto tylko niektóre z kluczowych wydarzeń w 2023 roku:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Hongkongu (SFC) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o licencje na platformy handlu kryptowalutami w czerwcu. Regulowany stablecoin oparty na dolarze amerykańskim został również uruchomiony w czerwcu (ale dostęp detaliczny jest obecnie ograniczony).

Japonia, być może zachęcona swoim rygorystycznym reżimem regulacyjnym, który chronił klientów nawet przed upadkiem FTX, opublikowała w kwietniu białą księgę Web3, aby stworzyć bardziej przyjazne otoczenie dla kryptowalut, a w czerwcu odwróciła swoje stanowisko w sprawie poboru podatku od niezrealizowanych zysków.

Po trzech latach dyskusji między decydentami europejskimi, trzecia co do wielkości gospodarka świata wreszcie opublikowała w czerwcu ustawę o Rynkach Wartości w Kryptowalutach (MiCA) w swoim oficjalnym rejestrze, a większość postanowień wejdzie w życie pod koniec 2024 roku.

Wyższa izba brytyjskiego parlamentu niedawno zatwierdziła projekt ustawy regulującej kryptowaluty i stablecoiny, który teraz trafi do niższej izby parlamentu w celu rozpatrzenia. Gigantyczna firma inwestycyjna w kryptowaluty, a16z, wybrała Londyn jako miejsce otwarcia swojego pierwszego biura ze względu na przyjazne stanowisko wobec kryptowalut.

Z drugiej strony trudno jest zaprzeczyć, że Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi jurysdykcjami finansowymi pod względem zapewnienia pożądanej klarowności regulacyjnej.

Brak dostępu do bankowości w Stanach Zjednoczonych był istotną przeszkodą w działalności firm kryptowalutowych w tym roku, z powodu tego, co wielu uważało za skoordynowany wysiłek, który przemysł nazwał operacją Chokepoint 2.0. Zaangażowanie SEC w branżę kryptowalut wyszło poza poszukiwanie złych aktorów, wprowadzając powszechne niepewności wokół stosowanych przepisów dotyczących kryptowalut, co obecnie skłania uczciwych graczy do przenoszenia działalności za granicę.

Jednak są już wstępne oznaki zmiany podejścia do kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Pod koniec czerwca wprowadzenie spotowego ETF BTC Blackrock na giełdzie NASDAQ oznaczało początek najbardziej przekonującej rundy takich wpisów do tej pory. SEC również wyraziło otwartość na futuresowe ETF oparte na ETH. Ostatnio projekty ustaw dotyczące struktury rynku