Weryfikację Tożsamości Za Pomocą Blockchain
Chiny Wprowadzają Weryfikację Tożsamości Obywateli Za Pomocą Platformy Blockchain
Chiny ogłosiły plany wykorzystania technologii blockchain do weryfikacji tożsamości 1,4 miliarda obywateli. Inicjatywa RealDID, kierowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin we współpracy z Blockchain-based Service Network (BSN), ma na celu wprowadzenie nowego systemu weryfikacji opartego na blockchainie. To posunięcie budzi obawy zwolenników prywatności danych.
Usługa RealDID pozwoli użytkownikom rejestrować się i logować się na stronach internetowych anonimowo, korzystając z adresów DID i kluczy prywatnych. Zapewni to, że dane biznesowe i transakcje pozostaną odseparowane od danych osobowych.
W październiku chińskie media państwowe poinformowały, że sześć głównych platform społecznościowych, w tym WeChat, Sina Weibo, Douyin, Kuaishou, Bilibili i Xiaohongshu, nakładają obowiązek ujawniania prawdziwych imion twórców treści z ponad 500 000 lub 1 milionem obserwujących. Stwierdzono, że ma to zwiększyć wiarygodność i umożliwić nadzór publiczny.
BSN twierdzi, że RealDID to pierwszy na świecie krajowy zdecentralizowany system tożsamości oparty na prawdziwych imionach.
BSN China, współzarządzane przez Narodowe Centrum Informacyjne Chin, chińskiego giganta technologicznego China Mobile i China UnionPay, stoi za tym projektem. BSN Global, jako odrębna jednostka zabezpieczona przed dostępem zewnętrznym, zarządza międzynarodowymi operacjami.
Ostatnio CoinDesk informował o pracach nad amerykańskim projektem ustawy, który zakazałby urzędnikom rządowym korzystania z blockchainów produkowanych w Chinach. Zdjęcie Instytutu Nauk Kryminalistycznych Chin z listy sankcji handlowych przez Stany Zjednoczone miało na celu poparcie współpracy w zwalczaniu handlu fentanylem, mimo obaw dotyczących praw człowieka w Chinach.
W reakcji na to Chiny ostrzegły swoich producentów chemicznych przed wytwarzaniem prekursorów fentanylu. Krajowa Komisja Kontroli Narkotyków Chin podkreśliła, że zaangażowanie w produkcję substancji chemicznych używanych do wytwarzania opioidów naraża na "długą jurysdykcję" zagranicznych organów ścigania.