Trudności nadzorowania firm kryptowalutowych EU

Andrea Enria z EBC podkreśla potrzebę rygorystycznego regulowania sektora kryptowalut

Trudności nadzorowania firm kryptowalutowych EU

Andrea Enria, Przewodniczący Rady Nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podkreśla konieczność surowego regulowania podmiotów kryptowalutowych, zwłaszcza gdy zaczynają one przypominać banki.

W niedawnym wywiadzie dla niemieckiego Handelsblatt, Enria zwrócił uwagę na trudności związane z nadzorem nad firmami kryptowalutowymi, zaznaczając, że niektóre usługi w tym sektorze silnie przypominają tradycyjne usługi bankowe, zwłaszcza w obszarze płatności i finansów zdecentralizowanych (DeFi).

Podstawowym problemem, według Enrii, jest kwestia "deterytorializacji", gdzie podmioty kryptowalutowe często nie posiadają precyzyjnych siedzib fizycznych.

To wyzwanie stało się szczególnie zauważalne w przypadku Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut pod względem wolumenu handlowego, która działa na całym świecie, nie posiadając jednej globalnej siedziby. W ubiegłym tygodniu Binance zawarła umowę o ugody w wysokości 4,3 miliarda dolarów z kilkoma amerykańskimi agencjami rządowymi, a nowy dyrektor generalny giełdy, Richard Teng, zobowiązał się skoncentrować na przestrzeganiu przepisów regulacyjnych w przyszłości.

Enria wyraził obawy dotyczące braku jasności co do emitenta w głównych kryptowalutach, takich jak Bitcoin, oraz braku określonej jednostki w projektach DeFi, co sprawia, że nadzór staje się trudny. Zaznaczył "nieprzejrzystość" w firmach kryptowalutowych, przywołując upadek FTX w 2022 roku jako przykład istotnych problemów konsolidacyjnych i braku "perspektywy grupowej dotyczącej działalności i ryzyka, jakie te jednostki podejmują".

Podczas rozmowy na temat planowanego przez EBC euro cyfrowego i prywatnych kryptowalut, Enria podkreślił, że te rozwinięcia nie stanowią zagrożenia dla roli tradycyjnych banków. Unia Europejska (UE) obecnie rozważa propozycje dotyczące euro cyfrowego, a pytania dotyczące ram regulacyjnych dla wirtualnych aktywów nadal pozostają otwarte.

Jednak Enria przyznał, że istnieją poważne trudności w regulowaniu podmiotów kryptowalutowych oferujących usługi bankowe z powodu ich zdecentralizowanej i często bezgranicznej natury. Stwierdził, że "problemem będzie zapewnienie, że gdy ktoś prowadzi działalność bankową, podlega ona regulacjom i nadzorowi bankowemu", przyznając jednocześnie, że będzie to "wyzwanie dla nas bardziej niż dla banków".