Tron vs SEC: Spór o Jurysdykcję i Granice Regulacji
Odrzucenie Pozwu: Tron Argumentuje, że SEC "Idzie za Daleko"
Tron, popularna platforma blockchainowa, znalazła się w centrum sporu z amerykańskim regulatorem rynku papierów wartościowych, United States Securities and Exchange Commission (SEC). Wnioskując o odrzucenie pozwu SEC, Tron stanowczo podkreślił, że SEC przekracza swoje uprawnienia, próbując regulować transakcje z udziałem zagranicznych ofert aktywów cyfrowych na globalnych platformach.
Oświadczenie Tron zostało złożone przed federalnym sądem w Nowym Jorku 28 marca. W dokumencie tym stwierdzono, że SEC nie posiada jurysdykcji nad działalnością, która głównie odbywa się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Tron stanął w obronie swojego stanowiska, utrzymując, że ich sprzedaż tokenów Tron TRX oraz BitTorrent (BTT) była przeprowadzana wyłącznie za granicą, z minimalnymi związkami z rynkiem amerykańskim.
W pozwie, który SEC złożyła w zeszłym marcu, oskarżono Suna, założyciela Tron, Fundację Tron, jak również powiązane z nią organizacje, o niezarejestrowane oferty papierów wartościowych. Tron, z siedzibą w Singapurze, stanowczo bronił się, argumentując, że sprawa dotyczy głównie zagranicznych ofert skierowanych do zagranicznych nabywców na globalnych platformach, co w żaden sposób nie podlega jurysdykcji SEC.
W swoim oświadczeniu Tron podkreślił również, że zarzuty SEC dotyczące manipulacji rynkiem oraz tajnych płatności celebrytom za promowanie tokenów nie zostały poparte konkretnymi dowodami. Tron stwierdził, że brak jest substancjalnych faktów wskazujących na nielegalne działania, a SEC nie przedstawiła żadnych konkretnych poszkodowanych.
Ponadto Tron argumentował, że zarzuty SEC są oparte na ogólnikach i domysłach, a nie na rzeczywistych faktach. Brakowało precyzyjnych informacji na temat zarzucanych działań oraz udziału każdego z oskarżonych. Tron podkreślił również potrzebę zastosowania doktryny głównych pytań, które to orzeczenie Sądu Najwyższego nakazuje, aby Kongres uchwalił ustawy, a nie pozostawił regulatorom szeroką swobodę interpretacji.
Sąd ma teraz obowiązek rozpatrzenia wniosku Trona o odrzucenie pozwu SEC. W odpowiedzi na ten wniosek, SEC ma dwa tygodnie na złożenie swoich argumentów. Jednakże, do chwili obecnej, SEC nie udzieliła komentarza w sprawie tego wniosku.
Sprawa Trona kontra SEC może mieć znaczące konsekwencje dla przyszłości regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. Ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy będzie miało wpływ na sposób, w jaki amerykańskie agencje regulacyjne będą podejmować próby regulacji transakcji z udziałem aktywów cyfrowych, a także na sposób, w jaki międzynarodowe podmioty będą współpracować z amerykańskimi firmami i organizacjami.