Sankcje na Rosyjskie Firmy Kryptowalutowe

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na Rosyjskie Firmy Kryptowalutowe

Sankcje na Rosyjskie Firmy Kryptowalutowe

W kolejnym działaniu mającym na celu ograniczenie możliwości Rosji unikania międzynarodowych sankcji w związku z jej działaniami na Ukrainie, Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec kilku rosyjskich firm świadczących usługi finansowe i technologiczne, w tym znaczącej firmy blockchain - Atomyze. Decyzja ta została podjęta z uwagi na udział tych podmiotów w rozwijaniu lub świadczeniu usług związanych z kryptowalutami, których celem jest unikanie sankcji nałożonych na Rosję.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA wskazało 13 podmiotów oraz dwie osoby fizyczne objęte najnowszą falą sankcji. Celem tych działań jest zablokowanie kluczowej infrastruktury finansowej Rosji, aby uniemożliwić jej wykorzystanie międzynarodowego systemu finansowego do realizacji agresywnych celów wojennych na Ukrainie.

Jedną z firm objętych sankcjami jest Atomyze, firma fintechowa kontrolowana przez rosyjskiego miliardera Władimira Potanina z grupy inwestycyjnej Interros Holding. Atomyze została ukarana za swój udział w tokenizacji metali szlachetnych i diamentów dla rosyjskich firm oraz za współpracę z sankcjonowanymi rosyjskimi bankami Rosbank i Sovcombank. Firma ta zdobyła pierwszą w Rosji licencję rządową na wydawanie i wymianę cyfrowych aktywów finansowych w lutym 2022 roku, zaledwie trzy tygodnie przed inwazją sił rosyjskich na Ukrainę. W lipcu tego samego roku uruchomiła pierwszy cyfrowy token zabezpieczony palladem produkowanym przez Nornickel, sankcjonowanego producenta metali również kontrolowanego przez Potanina.

Inne firmy objęte sankcjami to między innymi Lighthouse, firma fintechowa, która zawarła pierwszą transakcję cyfrowego aktywa zabezpieczonego gotówką w czerwcu 2022 roku. Departament Skarbu USA stwierdził, że Lighthouse współpracował z sankcjonowanym rosyjskim bankiem centralnym oraz głównymi sankcjonowanymi kredytodawcami VTB i Sberbank.

Sankcje nałożone przez OFAC obejmują również inne firmy technologii finansowej, takie jak B-Crypto, Masterchain i Veb3 Technology. Ich skutkiem jest zazwyczaj zakaz przeprowadzania transakcji w dolarach amerykańskich oraz korzystania z systemu finansowego USA. Te działania mają na celu wywarcie presji na Rosję poprzez utrudnienie jej dostępu do międzynarodowych rynków finansowych i technologicznych.