RWA: Przełom w Finansach i Technologii Blockchain
Ewolucja RWA: Rewolucja cyfrowego krajobrazu dzięki blockchainowi
Ostatnio obserwujemy znaczący rozwój produktów opartych na blockchainie, a to wszystko za sprawą zaangażowania deweloperów kryptowalut. Jednym z kluczowych obszarów, na który warto zwrócić uwagę, jest RWA. Kiedy mówimy o Web3 jako następnej fazie Internetu, jednocześnie rozmawiamy o przekształcaniu istniejącej infrastruktury cyfrowej jako całości, a także o znaczącej roli finansów w tym procesie. Ale co tak naprawdę oznacza RWA i jakie ma znaczenie?
Czym jest RWA i co tak naprawdę robi?
RWA oznacza "Real World Assets" (Rzeczywiste Aktywa). Jest to termin związany z blockchainem i kryptowalutami, używany do opisu tokenizacji realnych aktywów za pomocą technologii blockchain.
Chociaż większość inwestorów kryptowalut skupia się na spekulacjach cenowych, to coraz więcej sektorów otwiera się na przemiany przynoszone przez potężny ekosystem blockchain wart biliony dolarów. Ostatnio, na fali zainteresowania Metaverse, SocialFi czy DeFi, pojawiło się dużo szumu wokół RWA. Jak już wspomniano, RWA jest używane do tokenizacji realnych aktywów.
Strony internetowe, aplikacje bankowe, giełdy papierów wartościowych - wszędzie korzysta się z baz danych. Są to m.in. technologie typu SQL oraz wiele innych rozwiązań, które w połączeniu reprezentują Web2. Ale istnieją również aplikacje oparte na blockchainie. W przypadku danych SQL, możliwe jest ich zmienianie i manipulowanie na istniejących serwerach. Jednak struktury oparte na blockchainie i przesyłach danych eliminują to ryzyko.
Przejrzystość, możliwość śledzenia transakcji na łańcuchu bloków, niskie koszty - to tylko kilka z wielu korzyści, które sprawiają, że konieczne staje się przekształcenie tradycyjnych, a nawet przestarzałych, pul danych w kierunku blockchaina. Czy zatem osoby, które myślą w ten sposób, to tylko kilku ekscentrycznych entuzjastów blockchaina? Oczywiście, że nie - do tego kroku przystępują również potężne korporacje, tworząc liczne partnerstwa.
RWA i jego zastosowanie w rzeczywistości Jedną z głównych zalet aktywów cyfrowych jest możliwość wzbogacania ich o wszystkie informacje i logikę, które są potrzebne bankom, protokołom czy klientom do interakcji z aktywami. Dotyczy to między innymi dowodów rezerw, zautomatyzowanych transakcji firm, danych tożsamości, aktywnego zarządzania ryzykiem, wymogów pojednawczych czy też codziennych wartości aktywów netto.
W latach 70. mieliśmy okazję zaobserwować przejście od aktywów papierowych do cyfrowych. Starsze pokolenia np amerykanów pamiętają czasy, kiedy akcje były kupowane i sprzedawane na fizycznym papierze. Dziś wydaje się to absurdalne, ale wówczas było to całkowicie normalne. A teraz dokonuje się przemiany w kierunku technologii blockchain.
Dowód rezerwy: Umożliwia śledzenie rezerw międzyłańcuchowych lub zewnętrznych, które wspierają ztokenizowane RWA dla konsumentów, instytucji monetarnych, emitentów aktywów i aplikacji łańcuchowych. Zapewnia to zaawansowaną transparentność oraz pozwala na wdrożenie zabezpieczeń chroniących użytkowników, gdy wartość aktywów zewnętrznych różni się od wartości ztokenizowanych aktywów na łańcuchu.
Altcoiny RWA Inwestorzy powinni być świadomi, że na rynku kryptowalut jest wiele oszustw. Na przykład, gdy pojawił się szum wokół metaverse, zobaczyliśmy gwałtowny wzrost fałszywych projektów metaverse, których jedynym celem było oszukanie inwestorów. Podobne sytuacje zdarzają się w różnych obszarach.
Na CoinMarketCap znajduje się wiele altcoinów z obszaru RWA. Ważne jest, aby inwestorzy dokładnie je przeanalizowali, kierując się kryteriami przedstawionymi w przewodnikach badawczych. Ranking monet RWA według wartości rynkowej prezentuje się następująco. Trzeba także zauważyć, że istnieją inicjatywy bez-tokenowe podejmowane przez główne instytucje finansowe, takie jak Binance Oracle.