Rosja Wykorzystuje USDT do Obejścia Sankcji

Departament Skarbu USA Ostrzega przed Wykorzystaniem USDT przez Rosję do Obejścia Sankcji Gospodarczych

Rosja Wykorzystuje USDT do Obejścia Sankcji

W ostatnim raporcie Departament Skarbu USA wydał ostrzeżenie dotyczące wykorzystania przez Rosję USDT w celu prowadzenia nielegalnych działań. Departament zauważył, że Rosja coraz częściej wykorzystuje USDT do unikania sankcji i finansowania swoich działań wojennych, omijając tradycyjne metody płatności.

W oficjalnym oświadczeniu przed Komisją Senacką ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich, zastępca sekretarza Departamentu Skarbu USA podkreślił, że wykorzystanie przez Rosję USDT stale rośnie. W raporcie podkreślono także potrzebę opracowania ram egzekwowania, które mogą zapobiec tego rodzaju działaniom, zwłaszcza gdy coraz więcej rządów, organizacji przestępczych i terrorystów korzysta z cyfrowych aktywów.

Nielegalne wykorzystanie USDT przez Rosję to tylko jedno z wielu przypadków, gdzie kryptowaluty angażują się w działania przestępcze. Spośród wszystkich stabilnych kryptowalut, Tether był najczęstszym wyborem dla działań nielegalnych w minionym roku. Niemniej jednak całkowite wykorzystanie nielegalnych kryptowalut spadło, z 24,7 miliarda dolarów w poprzednim roku do 19,3 miliarda dolarów w 2023 roku, z czego większość było transakcjami związanych z USDT.

Ostrzeżenia dotyczące USDT w raporcie Departamentu Skarbu USA są zgodne z niedawnymi ustaleniami ONZ. Raport ONZ również zwrócił uwagę na zwiększone wykorzystanie Tether przez oszustów i pralnię pieniędzy w Azji Południowo-Wschodniej.

Należy zauważyć, że Rosja nie jest jedynym krajem, który wykorzystuje USDT w sposób nielegalny. Również inne rządy oraz organizacje przestępcze wykorzystują tę kryptowalutę w celu unikania środków egzekwowania prawa.

Warto również wspomnieć, że niedawno Paolo Ardoino, CEO Tether, ujawnił plan inwestycji 500 milionów dolarów w projekty wydobycia Bitcoinów. Tether również planuje budowę stacji energii odnawialnej w Ameryce Łacińskiej. To wszystko dzieje się w kontekście narastających obaw dotyczących wykorzystania kryptowalut w nielegalnych działaniach, co podkreśla potrzebę bardziej restrykcyjnych przepisów w tej dziedzinie.