Nigeria Zwiększenie Opłat za Rejestrację Giełd

Nigeriańska SEC Planuje Zwiększenie Opłat za Rejestrację Giełd Kryptowalutowych

Nigeria  Zwiększenie Opłat za Rejestrację Giełd

Nigeriańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza wprowadzić zmiany w wysokości opłat rejestracyjnych dla giełd kryptowalutowych. Zgodnie z zaktualizowanymi wytycznymi, giełdy i kustosze aktywów cyfrowych będą musieli zapłacić znacząco wyższe opłaty za rejestrację. Według nowych zasad, opłata za wniosek wzrośnie z 100 000 nair ($62) do 300 000 nair ($186), natomiast opłata rejestracyjna skoczy z 30 milionów nair ($18 620) do 150 milionów nair ($93 000).

Propozycja zmian wynika z przeglądu regulaminów dotyczących platform oferujących usługi kryptowalutowe. SEC twierdzi, że zmiany są wynikiem działań mających na celu zapewnienie jasności oraz uwzględnienie sugestii od interesariuszy branży, zwłaszcza w kontekście niedawnych dyskusji z Centralnym Bankiem Nigerii (CBN).

Zgodnie z planowanymi zmianami, również opłata za przetworzenie zostanie podniesiona z 300 000 nair ($186) do 1 miliona nair ($620). Dodatkowo, opłata rejestracyjna wzrośnie aż o 400%, osiągając poziom 150 milionów nair ($93 102). Inna proponowana zmiana dotyczy zmiany nazwy zasad i wytycznych z "Nowe Zasady dotyczące Emisji, Platform Ofertowych i Kustodii Aktywów Cyfrowych" na "Zasady dotyczące Emisji Aktywów Cyfrowych, Platform Ofertowych, Giełd i Kustodii".

SEC podkreśliła, że celem tych zmian jest zwiększenie jasności oraz uwzględnienie opinii interesariuszy branży. Mimo to, niektórzy krytykują wprowadzenie wymogu kapitału zakładowego w wysokości 500 milionów nair ($310 343), twierdząc, że wysoka opłata ta będzie faworyzować firmy zagraniczne i zaszkodzi lokalnym podmiotom.

Nigeria w ostatnich latach stała się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek kryptowalutowych na świecie, zajmując również drugie miejsce pod względem adopcji kryptowalut w 2023 roku. Pomimo tego, w styczniu 2024 roku inflacja konsumencka w Nigerii wzrosła do niemal 30%, według danych Narodowego Biura Statystycznego, po tym jak kraj porzucił wieloletnie przypięcie waluty i pozwolił nairze na swobodną wymianę w czerwcu 2023 roku.