NFT i pożyczki

NFT i rzeczywiste aktywa: ostatnia szansa dla rynku pożyczek

NFT i pożyczki

*Rynek pożyczek zabezpieczonych tokenami NFT (ang. NFT lending) to segment rynku finansowego, w którym użytkownicy mogą zaciągać pożyczki, dając w zastaw swoje NFT – czyli tokeny niewymienialne (ang. non-fungible tokens).

Link promocyjny BingX Promocja BingX
Link promocyjny BingX Promocja BingX

Rynek pożyczek zabezpieczonych tokenami NFT przechodzi przez najgłębszy kryzys w swojej krótkiej historii. Jeszcze na początku 2024 roku sektor ten był wart około miliarda dolarów, dziś jego wartość skurczyła się do zaledwie 50 milionów. 

Liczby mówią same za siebie. Średnia wartość pojedynczej pożyczki NFT spadła z 22 tysięcy dolarów w 2022 roku do zaledwie 4 tysięcy obecnie. To oznacza, że użytkownicy albo zabezpieczają tokeny o znacznie niższej wartości, albo stali się ekstremalnie ostrożni w korzystaniu z dźwigni finansowej.

Jeszcze bardziej niepokojące są dane dotyczące aktywności uczestników rynku. Według najnowszego raportu DappRadar, liczba pożyczkobiorców zmniejszyła się o 90% w porównaniu z początkiem ubiegłego roku. Równocześnie o 78% spadła liczba osób gotowych udzielać pożyczek pod zastaw NFT.

Nadzieja w tokenizacji świata rzeczywistego

Sara Gherghelas z DappRadar widzi jednak światełko w tunelu. Jej zdaniem przyszłość pożyczek NFT może leżeć w tokenizacji realnych aktywów. Nieruchomości, obligacje czy inne dobra generujące regularny dochód mogłyby stanowić znacznie stabilniejsze zabezpieczenie niż cyfrowe dzieła sztuki czy kolekcjonerskie przedmioty.

Druga szansa tkwi w rozwoju zaawansowanej infrastruktury technologicznej. Wdrożenie systemów credit scoring, możliwość udzielania pożyczek bez pełnego zabezpieczenia oraz algorytmy sztucznej inteligencji do oceny ryzyka mogą przywrócić zaufanie do tego segmentu rynku.

Problemy pożyczek NFT nie występują w próżni. Cały rynek tokenów niewymienialnych znajduje się w defensywie – w pierwszym kwartale 2025 roku wartość obrotów spadła o 61% rok do roku.

Mimo ponurego obrazu sytuacji, analitycy DappRadar nie tracą całkowicie nadziei. Platformy zaczynają dywersyfikować swoją ofertę, a nowe przypadki użycia mogą odmienić oblicze całego sektora.