Kryptowaluty w Handlu z Rosją
Kryptowaluty jako Alternatywa: Salwador i Rosja Rozważają Współpracę
Salwador zasugerował użycie Bitcoina do handlu z Rosją, mając na celu przezwyciężenie ograniczeń finansowych wynikających z sankcji. Oficjalny przedstawiciel rosyjskiej ambasady powiedział, że ten krok mógłby pomóc Rosji utrzymać więzi finansowe z tym krajem Ameryki Środkowej, mimo nałożonych ograniczeń.
Wyzwania Handlowe i Propozycje Salwadoru
W wywiadzie dla rosyjskiej gazety państwowej „Izwiestia” Aleksander Iliuchin, pierwszy sekretarz rosyjskiej ambasady w Nikaragui i szef biura w Salwadorze, omówił trudności związane z handlem z Salwadorem. Wyjaśnił, że ze względu na używanie przez Salwador dolara amerykańskiego jako waluty narodowej, konieczne stało się znalezienie alternatywnych metod finansowych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Salwador zaproponował użycie kryptowalut jako alternatywy.
Bitcoin w Salwadorze
Iliuchin zauważył, że Salwador był pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął Bitcoina jako prawny środek płatniczy. Decyzję tę ogłosił prezydent Nayib Bukele na konferencji Bitcoin 2021 w Miami, umożliwiając turystom płacenie za usługi w Bitcoinie. Mimo tej propozycji, Iliuchin wskazał, że Rosja raczej nie przyjmie kryptowalut do handlu transgranicznego w najbliższym czasie, ponieważ Rosja zakazała kryptowalut jako legalnego środka płatniczego na początku 2021 roku.
Przyszłość Kryptowalut w Handlu Międzynarodowym
Propozycja użycia kryptowalut w handlu między Salwadorem a Rosją odzwierciedla szersze wysiłki mające na celu usprawnienie transakcji finansowych między tymi dwoma krajami. Iliuchin podkreślił znaczenie umożliwienia Rosjanom swobodnego dokonywania płatności za granicą, sugerując, że kryptowaluty mogą obecnie być najbardziej realną opcją do ułatwienia tych transakcji.
Zaznaczył również, że bardziej praktycznym rozwiązaniem dla turystów byłoby użycie kryptowalut do płatności. Pomimo zakazu płatności kryptowalutowych w Rosji, mogą nadejść zmiany legislacyjne. Ostatnie doniesienia wskazują, że rosyjski parlament przyjął w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw związane z kryptowalutami. Te ustawy mogą potencjalnie pozwolić na użycie aktywów cyfrowych w handlu międzynarodowym z kluczowymi partnerami, takimi jak Chiny, Indie, ZEA i Turcja.