Harrison przeciw dźwigni
Były prezes FTX US krytykuje handel z dźwignią na kryptowalutach
Słuchaj artykułu:
Brett Harrison, były prezes FTX US, zapowiedział uruchomienie nowej platformy handlowej Architect. Giełda umożliwi handel kontraktami futures na akcje, waluty i metale, ale bez kryptowalut.
Harrison uważa, że handel z wysoką dźwignią na niestabilnych aktywach, takich jak kryptowaluty, jest nieodpowiedzialny. Według niego takie praktyki prowadzą do szybkich strat i upodabniają giełdy do kasyn.
Na nowej platformie maksymalna dźwignia wyniesie 25x – i tylko dla stabilnych instrumentów, np. par walutowych. W przypadku bardziej ryzykownych aktywów, jak akcje Tesli, limit spadnie do 8x.
Dla porównania, na rynku kryptowalut dźwignia 100x to dziś standard. Według DefiLlama miesięczny obrót kontraktami perpetual na kryptowalutach sięga 1,3 biliona dolarów. Duża część tego handlu odbywa się na zdecentralizowanych giełdach, które nie wymagają weryfikacji tożsamości ani testów wiedzy o ryzyku.
Harrison ostrzega, że brak ograniczeń i procedur bezpieczeństwa prowadzi do „kaskad likwidacji”, czyli masowego zamykania pozycji i gwałtownych spadków na rynku. Jego zdaniem giełdy powinny stawiać na bezpieczeństwo, a nie na szybkie zyski z likwidacji kont inwestorów.
Obserwuj nas na: