eToro rośnie o 30% na debiucie giełdowym
eToro rośnie o 30% na debiucie giełdowym na Nasdaq po zwiększeniu IPO

Platforma inwestycyjna eToro odnotowała spektakularny start na giełdzie Nasdaq, gdzie jej akcje zyskały niemal 30% w pierwszym dniu notowań. Ten imponujący wynik nastąpił po wcześniejszym zwiększeniu wartości oferty publicznej przez firmę.
14 maja akcje eToro Group Ltd (ETOR) zamknęły dzień na poziomie 67 dolarów, znacząco przewyższając cenę emisyjną wynoszącą 52 dolary. W trakcie sesji kurs osiągnął nawet 74,26 dolarów, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie 66,53 dolarów po zamknięciu notowań.
Zaledwie dzień wcześniej firma podwyższyła wartość swojej oferty publicznej do 620 milionów dolarów, ustalając cenę akcji powyżej pierwotnie planowanego przedziału 46-50 dolarów. W ramach IPO sprzedano łącznie prawie 12 milionów akcji, z czego połowę zaoferowała sama spółka, a drugą połowę dotychczasowi udziałowcy.
W dokumentacji złożonej do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd ujawniono, że fundusze zarządzane przez BlackRock wyraziły zainteresowanie zakupem akcji o wartości nawet 100 milionów dolarów.
"To wyraźny sygnał, że inwestowanie detaliczne to nie chwilowa moda, lecz długoterminowy trend" - skomentował Robert Francis, dyrektor eToro Australia.
Dla porównania, akcje konkurencyjnego Robinhooda spadły tego samego dnia o 1,9%, zamykając sesję na poziomie 61,39 dolarów, a po godzinach notowań straciły dodatkowo 1,63%.
Kryptowaluty napędzają wzrost
Zgodnie z dokumentacją regulacyjną, eToro osiągnęło w 2024 roku przychody z działalności kryptowalutowej w wysokości 12,1 miliarda dolarów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 3,4 miliarda dolarów rok wcześniej. Firma przewiduje jednak, że udział kryptowalut w jej przychodach z prowizji handlowych spadnie z 43% w pierwszym kwartale 2024 do 37% w analogicznym okresie 2025 roku.
Ofertą publiczną kierowały renomowane instytucje finansowe: Goldman Sachs, Jefferies, UBS Investment Bank oraz Citigroup.
Ożywienie na rynku IPO
Udany debiut eToro symbolizuje ożywienie na amerykańskim rynku pierwszych ofert publicznych. Wiele firm wstrzymało swoje plany wejścia na giełdę po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa szeroko zakrojonych ceł, które negatywnie wpłynęły na globalne rynki.
Założone w 2007 roku eToro próbowało już wcześniej wejść na giełdę w 2021 roku poprzez fuzję ze spółką SPAC przy wycenie 10 miliardów dolarów. Plan ten został jednak porzucony w 2022 roku z powodu trudnej sytuacji rynkowej wywołanej pandemią COVID-19 i rosnącą inflacją.
Wśród innych firm z sektora kryptowalutowego planujących debiut giełdowy w 2025 roku znajdują się giełda Kraken oraz emitent stablecoina Circle. Ta ostatnia złożyła dokumenty 1 kwietnia, ale zawiesiła plan dzień później w reakcji na ogłoszone taryfy celne.