Estonia Reguluje Usługi Kryptowalutowe
Rząd Estonii zatwierdza ustawę regulującą dostawców usług kryptowalutowych
Rząd Estonii wyraził zgodę na projekt ustawy mający na celu uregulowanie działalności dostawców usług kryptowalutowych. Jednakże, aby stał się on prawem, projekt musi przejść głosowanie w parlamencie. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, dostawcy usług kryptowalutowych zostaną poddani nadzorowi ze strony Finansowej Służby Nadzoru (FSA).
Obecnie ci dostawcy są zarejestrowani w Jednostce Wywiadu Finansowego (FIU) i muszą przestrzegać przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). W przypadku uchwalenia ustawy, FSA rozpocznie wydawanie licencji w 2025 roku, a posiadacze obecnych licencji FIU będą musieli ubiegać się o licencję FSA do końca tego roku. Estoński minister finansów Mart Võrklaev wyraził pewność co do przebiegu procesu licencjonowania, stwierdzając, że ci, którzy poważnie traktują świadczenie usług, będą mogli uzyskać niezbędne licencje od Finansowej Służby Nadzoru.
Obecnie, zgodnie z krajowymi przepisami, kary za naruszenia przepisów AML mogą sięgać do 40 000 euro (43 450 USD). Jednakże, w przypadku uchwalenia nowej ustawy, kary mogłyby sięgnąć nawet do 5 milionów euro (5,2 miliona USD). Võrklaev ogłosił, że złożył projekt ustawy do rządu w zeszłym tygodniu, a teraz oczekuje zatwierdzenia przez rząd przed przedstawieniem go do głosowania w Riigikogu, estońskim parlamencie.
Projekt ustawy ma na celu zharmonizowanie Estonii z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynków w aktywach kryptowalutowych (MiCA) oraz miałby zmodyfikować wymóg prospektu emisyjnego papierów wartościowych. Estonia ustaliła sobie status jurysdykcji przyjaznej dla kryptowalut w 2017 roku, wprowadzając korzystne przepisy dla firm kryptowalutowych i upraszczając procesy rejestracji, w tym e-rezydencję. Jednak w 2020 roku kraj zaostrzył przepisy po niezwiązanej z kryptowalutami aferze korupcyjnej.