EBC wdraża Cyfrowe Euro
EBC wdraża Cyfrowe Euro: Przetarg dla Dostawców i Raport Postępów w Sprawie Księgi Zasad
Europejski Bank Centralny (EBC) przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowego euro, ogłaszając przetarg dla dostawców oraz prezentując raport na temat postępów w opracowywaniu zasad.
Grupa Rozwoju Księgi Zasad EBC pracuje nad zestawem zasad, standardów i procedur dotyczących płatności w cyfrowym euro. W styczniu 2023 roku rozpoczęła swoją pracę, zajmując się modelami funkcjonalnymi, operacyjnymi, architekturą ogólną oraz standardami, a także prawami i obowiązkami uczestników, zgodnie z projektem ustawy.
Projektowanie Cyfrowego Euro: Kulisy Techniczne
Raport opublikowany przez grupę rozwojową umożliwia społeczeństwu zapoznanie się z technicznymi aspektami projektowania cyfrowej waluty centralnej banku. Obecnie projekt księgi zasad przechodzi ocenę przez całą grupę rozwojową, a na podstawie zebranych opinii planowane są ewentualne dostosowania.
W listopadzie 2023 roku EBC przeniósł się do "fazy przygotowawczej" cyfrowego euro po zakończeniu fazy badawczej. Proces przygotowawczy potrwa dwa lata, podczas których EBC sfinalizuje zasady, przeprowadzi eksperymenty i zbierze opinie. Równocześnie projektowany jest framework legislacyjny.
Wyzwania na Drodze do Cyfrowego Euro
W miarę postępu projektu ustawodawczego grupa rozwojowa skupi się na doświadczeniu użytkownika, brandingu, komunikacji, certyfikacji, testowaniu i procedurach zatwierdzania, wewnętrznych zasadach, zarządzaniu ryzykiem, interoperacyjności i wdrożeniu. Pierwszy projekt ustawy spotkał się z różnymi opiniami z różnych źródeł.
EBC ogłosił również przetarg dla dostawców, poszukując specjalistów do obsługi różnych komponentów cyfrowego euro, takich jak aliasy, zarządzanie oszustwami, rozwój aplikacji i oprogramowania, usługi offline oraz bezpieczne wymiany płatności.
Decyzja o Wprowadzeniu Cyfrowego Euro
Ostateczna decyzja o wprowadzeniu cyfrowego euro nie zostanie podjęta do czasu zakończenia przygotowań EBC oraz przyjęcia odpowiednich przepisów ustawodawczych. Proces ten obejmuje także zbieranie opinii, przeprowadzanie eksperymentów i dostosowywanie projektu księgi zasad zgodnie z uzyskanym feedbackiem.
EBC podkreśla, że wprowadzenie cyfrowego euro ma na celu zmodernizowanie systemu płatności, a projekt ten obejmuje szeroką gamę aspektów, od technicznych po użytkowe. Oczekuje się, że cyfrowe euro stanie się ważnym krokiem w kierunku cyfrowej przyszłości finansów w strefie euro.