Cyfrowy real zmienia kredyty
Brazylia testuje cyfrowy real - kredyty w minutach zamiast tygodni

Centralny Bank Brazylii szykuje trzecią fazę swojej cyfrowej waluty Drex. Tym razem chodzi o coś przełomowego - tokenizację zabezpieczeń kredytowych. W praktyce oznacza to, że banki będą mogły w czasie rzeczywistym sprawdzać wartość aktywów klienta i błyskawicznie przyznawać kredyty.
Co to jest Drex?
Drex to brazylijska cyfrowa wersja reala - lokalnej waluty. Nazwa to skrót od Digital, Real, Electronic, a "X" nawiązuje do Pix, ultraszybkiego systemu płatności, który w Brazylii używa już 158 milionów ludzi. Projekt startował w marcu 2023 roku. Miał się skończyć pod koniec 2024, ale problemy techniczne przedłużyły testy. Główna bolączka? Prywatność na blockchain - bank centralny przetestował już kilka rozwiązań, ale żadne nie spełnia wszystkich wymagań.
Druga faza - wielcy gracze dołączają
Mimo trudności, w 2024 roku ruszyla druga faza z udziałem technologicznych gigantów. W testach biorą udział Microsoft, Chainlink, Visa, Mastercard, Santander i Google. Sprawdzają różne zastosowania - od handlu międzynarodowego po transakcje nieruchomościami.
Szczególnie ciekawy jest pilot finansowania handlu. Brazylijczycy testują automatyczne rozliczenia transakcji towarów rolnych. System ma tokenizować dokumenty przewozowe i automatycznie płacić eksporterom na różnych etapach transportu.
Trzecia faza - rewolucja w kredytach
Nadchodząca trzecia faza to przełom dla zwykłych ludzi i firm. Dzięki tokenizacji banki będą mogły natychmiast zobaczyć, jakie aktywa ma klient - dom, samochód, oszczędności. To oznacza szybsze i tańsze kredyty. Zamiast czekać tygodniami na ocenę zdolności kredytowej, cały proces może zająć minuty. Bank od razu będzie wiedział, czy i na jaką kwotę może udzielić pożyczki.
Brazylia to jeden z liderów światowych w cyfrowych walutach centralnych. Każdy kraj G20 prowadzi podobne testy, ale Brazylijczycy są w czołówce. Ich doświadczenia będą wzorem dla innych państw.
Sukces Drex może zrewolucjonizować bankowość nie tylko w Ameryce Południowej. Inne kraje uważnie obserwują brazylijski eksperyment i mogą skopiować najlepsze rozwiązania.