Brad Garlinghouse komentuje apelację krzyżową
Ripple składa apelację krzyżową przeciwko SEC: CEO Brad Garlinghouse komentuje
Brad Garlinghouse, CEO Ripple, zabrał głos w sprawie niedawnej decyzji firmy o złożeniu apelacji krzyżowej przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W swoim oświadczeniu Garlinghouse stanowczo skrytykował podejście SEC, twierdząc, że agencja oraz jej przewodniczący, Gary Gensler, nie działają w dobrej wierze.
„Jeśli SEC i jej przewodniczący naprawdę dbaliby o praworządność, zaakceptowaliby swoją porażkę i zakończyli sprawę,” powiedział Garlinghouse. „Jednak nie są zainteresowani uczciwym stosowaniem prawa ani zapewnieniem jasności dla branży kryptowalutowej w USA.”
CEO Ripple nie szczędził również krytyki wobec polityki SEC, twierdząc, że pod przewodnictwem Genslera agencja „tworzy jedynie chaos”, co jego zdaniem szkodzi innowacjom i rozwojowi technologii w Stanach Zjednoczonych. Garlinghouse podkreślił, że celem apelacji krzyżowej Ripple jest „przypieczętowanie losu SEC” i zakończenie jej strategii „regulacji przez egzekwowanie prawa”.
Ripple liczy na precedens
Garlinghouse wyraził pewność, że Ripple ustanowi nowy precedens prawny w tej sprawie, tak jak miało to miejsce w poprzedniej rundzie sądowej. „Ripple było liderem branży w pierwszej rozprawie sądowej i teraz zamierzamy poprowadzić drogę także w tej rundzie” – dodał.
Ripple's chief legal counsel, Stuart Alderoty, wcześniej wskazał, że SEC przegrała we wszystkich kluczowych kwestiach prawnych, co było bezpośrednią przyczyną apelacji agencji.
Bitnomial i Crypto.com również pozywają SEC
Sprawa Ripple nie jest odosobniona. Giełda instrumentów pochodnych Bitnomial również pozwała SEC, kwestionując roszczenia agencji do jurysdykcji nad planowanymi kontraktami futures na XRP. Bitnomial, która jest regulowana przez Komisję Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC), złożyła wniosek o kontrakty futures na XRP w sierpniu. SEC odpowiedziała, że uważa te kontrakty za „futures na papiery wartościowe”, co oznaczałoby, że podlegają one zarówno jurysdykcji SEC, jak i CFTC. Bitnomial w swoim pozwie zarzuca, że takie działanie oznaczałoby naruszenie federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.
To już drugi pozew przeciwko SEC w tym tygodniu. We wtorek, Crypto.com złożyło pozew, twierdząc, że agencja przekracza swoje uprawnienia, uznając niemal wszystkie kryptowaluty za papiery wartościowe.
Podsumowanie
Decyzje Ripple i innych firm pokazują, że branża kryptowalut coraz bardziej sprzeciwia się działaniom SEC, która oskarżana jest o brak jasności i nadmierną regulację. W miarę jak kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność, kluczowe rozstrzygnięcia prawne będą miały znaczący wpływ na przyszłość rynku oraz innowacje technologiczne w USA. Ripple oraz inne firmy kryptowalutowe dążą do stworzenia precedensu, który wyjaśni status prawny aktywów cyfrowych i pomoże w rozwoju branży.