Badanie BIS: Dynamika DeFi a Bezpieczeństwo Finansowe
Zachowanie Pożyczkobiorców w DeFi Kluczowe dla Ocen Ryzyka Związanego z Tokenizacją
*BIS to skrót od Banku ds. Międzynarodowych Rozliczeń (ang. Bank for International Settlements).
Zachowanie pożyczkobiorców w zdecentralizowanych finansach (DeFi) jest istotne przy projektowaniu platform pożyczkowych z zabezpieczeniem w postaci nowych tokenizowanych aktywów, wynika z badania przeprowadzonego przez BIS.
Autorzy badania twierdzą, że są pierwsi, którzy udokumentowali indywidualną dźwignię portfeli DeFi, co jest istotne dla zrozumienia obaw dotyczących stabilności finansowej.
Zachowania pożyczkobiorców w przestrzeni DeFi oraz dynamika rynku DeFi są ważnymi kwestiami przy projektowaniu i zarządzaniu platformami związanymi z tokenizowanymi aktywami, jak wynika z badania Banku ds. Międzynarodowych Rozliczeń (BIS).
Instytucje finansowe na całym świecie coraz częściej eksperymentują z tokenizacją tradycyjnych aktywów, takich jak obligacje i papiery wartościowe. Działanie platform pożyczkowych DeFi dostarcza przydatnych wskazówek dotyczących ryzyka związanego z tokenizacją i potencjalnych zakłóceń w tradycyjnych finansach, jak wynika z technicznego badania przeprowadzonego przez grupę banków centralnych.
Badanie wykazało, że pożyczkobiorcy DeFi ponoszą znaczne straty w przypadku automatycznej likwidacji - gdy zabezpieczenie jest automatycznie sprzedawane, gdy pozycje pożyczkobiorców stają się zbyt ryzykowne - co skłania ich do unikania nadmiernego zadłużenia. Pożyczkobiorcy podejmują konserwatywne podejście, zachowując znaczną rezerwę. Ponadto użytkownicy DeFi zazwyczaj wpłacają więcej, jeśli w przeszłości osiągnęli wyższe zwroty.
Autorzy badania, Lioba Heimbach i Wenqian Huang, twierdzą, że są pierwsi, którzy udokumentowali dźwignię indywidualnych portfeli DeFi. Ich wyniki mogą być istotne dla zrozumienia obaw dotyczących stabilności finansowej wynikających z DeFi, jak zaznaczyli Heimbach i Huang.
Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z blockchaina Ethereum, skupiając się na elastyczności kredytowej i zachowaniach strategicznego zastępowania.
BIS od pewnego czasu eksploruje przestrzeń DeFi. W 2023 roku BIS oświadczył, że współpracował z bankami centralnymi Francji, Singapuru i Szwajcarii, aby pomyślnie przetestować transgraniczny handel hurtowymi cyfrowymi walutami banku centralnego i elementami DeFi - w szczególności automatycznymi kreatorami rynku. W 2022 roku dwa raporty BIS stwierdziły, że DeFi może prowadzić do burzliwszych rynków finansowych i może nie rozwiązać problemu dominacji dużych pośredników.
To najnowsze badanie zostało przeprowadzone między styczniem 2021 roku a marcem 2023 roku, aby szczegółowo przeanalizować "złożoności zachowań użytkowników i dynamikę pul w ramach pożyczek DeFi". Badanie zostało przeprowadzone na podstawie uzasadnienia, że protokoły DeFi umożliwiały zabezpieczone pożyczki na "ekonomicznie istotną skalę" o wartości ponad 35 miliardów dolarów w depozytach i 25 miliardów dolarów w zadłużeniu.