Australijski Regulator Wnosi Pozew przeciwko Giełdzie

Australijski Regulator Wnosi Pozew przeciwko Giełdzie Kryptowalutowej z Powodu Produktu Handlu Marżą

Australijski Regulator Wnosi Pozew przeciwko Giełdzie

Dostawca giełdy kryptowalutowej Kraken w Australii, Bit Trade, znalazł się pod ostrzałem australijskiego regulatora finansowego - Australijskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC). Powód? Bit Trade jest oskarżony o nieprzestrzeganie obowiązków związanych z projektowaniem i dystrybucją jednego ze swoich produktów handlowych.

Według komunikatu medialnego opublikowanego przez ASIC dnia 21 września, australijski regulator finansowy zarzuca Bit Trade - dostawcy popularnej giełdy Kraken z siedzibą w Stanach Zjednoczonych - że nie podjął kroków w celu określenia, jaki jest docelowy rynek dla swojego produktu handlu marżą, zanim zaoferował go australijskim klientom.

Warto wspomnieć, że obowiązki projektowania i dystrybucji (DDO) są prawnym wymogiem dla firm oferujących produkty finansowe w Australii. Te obowiązki nakładają wymóg na firmy projektujące produkty finansowe, aby spełniały one wcześniej określone potrzeby klientów, a następnie były dystrybuowane zgodnie z określonym planem.

W oświadczeniu ASIC możemy przeczytać, że "ASIC twierdzi, że produkt handlu marżą oferowany przez Bit Trade stanowi ułatwienie kredytowe, ponieważ daje klientom możliwość korzystania z kredytu przy zakupie i sprzedaży określonych kryptowalut na giełdzie Kraken".

Co więcej, ASIC twierdzi, że Bit Trade oferował swój produkt handlu marżą australijskim klientom za pośrednictwem giełdy Kraken od stycznia 2020 roku. Ponadto, od momentu wprowadzenia obowiązku DDO w październiku 2021 roku, przynajmniej 1160 australijskich klientów korzystało z produktu Bit Trade i poniósło łączne straty wynoszące około 12,95 miliona dolarów.

Wiceprzewodnicząca ASIC, Sarah Court, podkreśliła, że "te postępowania powinny przekazać przekaz przemyśle kryptowalut, że produkty będą nadal poddawane kontroli przez ASIC, aby zapewnić zgodność z obowiązkami regulacyjnymi w celu ochrony konsumentów". To wyraźny sygnał dla branży kryptowalut, że regulacje są ważnym elementem rynku i nie można ich zaniedbywać.

Czytaj również: Uniwersytet Stanford Zwraca Darowizny od FTX