USDT Upomniane przez ONZ za Udział w Praniu Pieniędzy
USDT Upomniane przez ONZ za Udział w Praniu Pieniędzy i Oszustwach w Azji Południowo-Wschodniej
Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, wydany w poniedziałek, budzi obawy dotyczące wykorzystania Tether (USDT) jako znaczącej metody płatności do prania pieniędzy i oszustw w Azji Południowo-Wschodniej, według informacji Financial Times. Stablecoin Tether, znany ze swojego powiązania z kursem 1:1 do dolara amerykańskiego, zdaniem raportu stał się powszechnym wyborem dla nielegalnych działań finansowych w regionie.
Raport ONZ wskazuje, że platformy hazardowe online, zwłaszcza te działające nielegalnie, stały się popularnymi środkami dla prania pieniędzy opartego na kryptowalutach, z Tether jako preferowanym wyborem. Raport podkreśla trudności związane z używaniem Tether w różnych schematach oszustw.
Ta informacja zgadza się z wcześniejszym incydentem z listopada, kiedy to Tether ujawnił swoją współpracę z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w zamrożeniu około 225 milionów dolarów w USDT. Środki te były związane z zewnętrznymi portfelami, zarządzanymi przez siebie, powiązanymi z międzynarodową grupą handlu ludźmi w Azji Południowo-Wschodniej, odpowiedzialną za oszustwo związane z "zabijaniem świń".
Raport dodatkowo podkreśla wysiłki agencji egzekwowania prawa w zakłócaniu wielu sieci prania pieniędzy zaangażowanych w transfer nielegalnych funduszy w postaci Tether. W sierpniu, na przykład, władze singapurskie skutecznie zlikwidowały jedną z takich sieci, co zaowocowało odzyskaniem około 735 milionów dolarów zarówno w gotówce, jak i kryptowalutach.
Mimo tych ustaleń, Tether nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz, pozostawiając pytania dotyczące potencjalnego zaangażowania stablecoin w nielegalne działania bez odpowiedzi.
W miarę trwającego globalnego zaniepokojenia wykorzystaniem kryptowalut do celów oszustw, organy regulacyjne i organizacje, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, śledzą rozwijający się krajobraz, aby skutecznie reagować na wyzwania związane z aktywami cyfrowymi w kontekście działań przestępczych.