Sąd Zatwierdza Porozumienie: Binance, CZ i DOJ

inance Przyznaje Się do Winy i Płaci 4 Miliardy Dolarów

Sąd Zatwierdza Porozumienie: Binance, CZ i DOJ

Sędzia rejonowy Stanów Zjednoczonych oficjalnie zatwierdził porozumienie zawarte pomiędzy Binance, byłym CEO Changpengiem Zhao a Departamentem Sprawiedliwości USA. Znana na całym świecie giełda kryptowalut Binance.com przyznała się do winy w związku z dochodzeniem dotyczącym naruszeń Ustawy o Tajemnicy Bankowej (BSA), brakiem rejestracji jako przedstawiciel usług finansowych oraz naruszeniami Ustawy o Międzynarodowym Stanie Wyjątkowym (IEEPA). W ramach porozumienia, Binance zobowiązała się do zapłacenia ponad 4 miliardów dolarów w celu zakończenia sprawy.

Binance, funkcjonująca jako operator największej giełdy kryptowalut na świecie, zgodziła się na publiczne przyznanie się do winy i rezygnację z dalszego prowadzenia śledztwa przez Departament Sprawiedliwości. Najważniejszymi punktami zarzutów były naruszenia BSA, nielegalna działalność jako przedstawiciel usług finansowych oraz naruszenia IEEPA. Kwota ponad 4 miliardów dolarów, którą Binance zobowiązała się zapłacić, ma służyć uregulowaniu sprawy i pokryciu ewentualnych szkód.

Changpeng Zhao, założyciel i były dyrektor generalny Binance, również stanął przed odpowiedzialnością sądową. Jego winą było niedostosowanie działalności firmy do kompleksowego programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) oraz naruszenie BSA. W wyniku postępowania sądowego, Changpeng Zhao zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora generalnego Binance.

Dokumenty sądowe ujawniły, że Binance przyznało się do priorytetowego traktowania wzrostu i zysków kosztem zgodności z amerykańskim prawem. Giełda kryptowalut, startująca swoją działalność w 2017 roku, skupiała się na przyciąganiu klientów o dużej aktywności, zwłaszcza z obszaru Stanów Zjednoczonych. W krótkim czasie stała się liderem globalnego rynku kryptowalut, przyciągając głównie klientów z USA.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, Binance zobowiązano do rejestracji w Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) jako przedstawiciel usług finansowych i wprowadzenia efektywnego programu AML, mającego skutecznie zapobiegać wykorzystywaniu platformy do prania brudnych pieniędzy.

To przełomowe wydarzenie rzuca światło na istotę zgodności z przepisami w dziedzinie kryptowalut oraz na konieczność pełnego respektowania prawa, nawet przez największe podmioty branży. Wprowadzenie środków naprawczych, takich jak rezygnacja z funkcji dyrektora generalnego oraz znaczące finansowe zobowiązanie, może wpłynąć na kształtowanie przyszłych standardów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.