Sąd Apelacyjny uznaje Binance winnym

Sąd Apelacyjny uchylił decyzję o odrzuceniu zbiorowego pozwu przeciwko Binance, inwestorzy zwyciężyli

Sąd Apelacyjny uznaje Binance winnym

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych wydał decyzję uchylającą wcześniejsze odrzucenie zbiorowego pozwu przeciwko giełdzie kryptowalut Binance przez sąd niższej instancji. Decyzja ta została ogłoszona po tym, jak sąd apelacyjny uznał, że uzasadnienie podane przez sąd niższej instancji było "błędne". Sprawa dotyczyła zarzutów inwestorów, którzy twierdzili, że zostali oszukani w sprawie zakupu tokenów kryptowalutowych, które nie były zarejestrowane jako papiery wartościowe.

Wnioski o uchylenie decyzji sądu niższej instancji zostały zgłoszone 8 marca do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Drugiego Okręgu. Sąd apelacyjny uznał, że argumenty przedstawione przez sąd niższej instancji dotyczące braku przejrzystości w sprzedaży papierów wartościowych przez Binance nie były trafne. Ostatecznie, wyrok sądu niższej instancji został uchylony, co stanowiło zwycięstwo dla inwestorów.

Pozew został złożony przez Chase'a Williamsa w kwietniu 2020 roku w imieniu inwestorów, którzy podzielili się podobnym doświadczeniem. Williams argumentował, że Binance sprzedawało papiery wartościowe bez wymaganej rejestracji jako giełda papierów wartościowych lub broker-dealer. Dodatkowo, inwestorzy dążyli do unieważnienia zawartych umów z Binance.

Wskazując na naruszenie artykułu 12(a)(1) Ustawy o Papierach Wartościowych z 1933 roku, inwestorzy żądali odszkodowania za nielegalną promocję, ofertę i sprzedaż krypto-aktywów przez Binance.

Pierwotnie sąd niższej instancji odrzucił pozew, argumentując, że roszczenia inwestorów były przedawnione zgodnie z odpowiednimi przepisami przedawnienia. Jednakże, sąd apelacyjny uznał, że Binance podlega krajowym przepisom dotyczącym papierów wartościowych, a wniosek o złożenie pozwu został złożony w odpowiednim terminie.

Ta decyzja sądu apelacyjnego nadchodzi w czasie, gdy Binance nadal boryka się z licznymi wyzwaniami prawny ze strony amerykańskiego organu regulacyjnego ds. papierów wartościowych. Wcześniej, SEC pozwał Binance, Binance.US oraz jego założyciela i byłego dyrektora generalnego Changpenga „CZ” Zhao, zarzucając im sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych oraz mieszanie aktywów klientów. Binance już wcześniej zawarło ugodę na kwotę 4,3 miliarda dolarów z Departamentem Sprawiedliwości USA, przyznając się do naruszenia przepisów przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Changpeng Zhao, założyciel Binance, ma przesłuchanie dotyczące kary w związku z zarzutami prania pieniędzy w kwietniu.