Kryptowalutowa Ustawa Elizabeth Warren
9 Senatorów Stanów Zjednoczonych Publicznie Popiera Ustawę w Sprawie Kryptowalut Elizabeth Warren
W środku dyskusji nad regulacjami dotyczącymi kryptowalut, dziewięciu senatorów Stanów Zjednoczonych dołączyło do senator Elizabeth Warren w jej staraniach o wprowadzenie "Ustawy o Przeciwdziałaniu Praniu Brudnych Pieniędzy przy Użyciu Cyfrowych Aktywów". W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej senatora Warren, wymieniono, że wsparcie dla tej inicjatywy zdobyli zarówno demokraci, jak i niezależny senator Angus King.
Warto zaznaczyć, że Gary Peters, przewodniczący Senackiego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Krajowego i Spraw Rządowych, oraz Dick Durbin, przewodniczący Senackiego Komitetu ds. Sądownictwa, znajdują się wśród senatorów wspierających tę propozycję. To ważne, ponieważ świadczy o szerokim poparciu dla działań legislacyjnych mających na celu uregulowanie kryptowalut.
Senator Warren podkreśliła, że ta rosnąca koalicja świadczy o gotowości Kongresu do podjęcia działań w kwestii kryptowalut. Jej zdaniem, ich propozycja jest najbardziej rygorystyczną w walce z nielegalnym wykorzystaniem kryptowalut i daje regulacyjnym organom więcej narzędzi w walce z praniem brudnych pieniędzy, handlem narkotykami oraz unikaniem sankcji.
Ta inicjatywa legislacyjna otrzymała również poparcie organizacji takich jak Transparency International U.S., Global Financial Integrity, Narodowe Stowarzyszenie Prokuratorów Okręgowych, Stowarzyszenie Szeryfów Wielkich Powiatów Ameryki, Narodowe Centrum Prawa Konsumentów i Narodowa Liga Konsumentów.
Senatorka Warren, razem z innymi senatorami, ponownie przedstawiła tę ustawę w lipcu 2023 roku. Obecna wersja dokumentu ma na celu wprowadzenie środków mających zwalczyć nielegalne wykorzystanie cyfrowych portfeli oraz rozszerzenie obowiązków wynikających z Ustawy o Tajemnicy Bankowej. W ramach propozycji przewidziane są również egzaminy zgodności z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz inne środki prawne mające na celu zwalczanie nielegalnego wykorzystywania cyfrowych środków płatniczych.
Warren podkreśla, że istnieje ogromna luka podatkowa związana z kryptowalutami, wynosząca aż 50 miliardów dolarów. W związku z tym, opóźnienie aktualizacji polityki podatkowej może skutkować utratą znacznych dochodów podatkowych dla IRS i Departamentu Skarbu USA w roku finansowym 2024. Obecnie propozycja senatora Warren pozostaje w fazie debaty i będzie musiała przejść przez kolejne etapy procesu legislacyjnego, zanim zostanie przyjęta jako prawo.
Czytaj również: Mark Cuban traci 870 000 dolarów