Elizabeth Warren kontra kryptowaluty

Krytyczne spojrzenie na rolę kryptowalut w konflikcie izraelsko-palestyńskim

Elizabeth Warren kontra kryptowaluty

Elizabeth Warren, senator z Massachusetts, znów daje o sobie znać. Korzystając z doniesień medialnych, w tym sensacyjnych nagłówków, takich jak "Jak kryptowaluty wspomogły atak terrorystyczny Hamasu" opublikowanych przez niemiecki Deutsche Welle, Warren wykorzystuje atak organizacji Hamas na Izrael jako pretekst do prowadzenia własnej wojny przeciwko kryptowalutom.

Rola kryptowalut w konflikcie stała się bardziej widoczna 10 października, kiedy izraelska policja zablokowała konta kryptowalutowe, które służyły do przekazywania darowizn na rzecz Hamasu. To nie pierwszy taki przypadek. W 2021 roku Narodowe Biuro ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu w Izraelu (NBCTF) zabezpieczyło portfele kryptowalutowe używane w kampanii zbierania funduszy przez Hamas.

Binance współpracowało "blisko z międzynarodowymi organami ds. zwalczania terroryzmu" w sprawie tych zabezpieczeń. Jednak Elizabeth Warren poprowadziła grupę ponad 100 kongresmenów w skierowaniu listu do administracji Bidena, w którym zaapelowała o zaostrzenie działań przeciwko portfelom kryptowalutowym Hamasu i jego spółkom stowarzyszonym, mimo że organizacja ta miała trudności w zbieraniu funduszy za pomocą kryptowalut.

W liście napisano, że "Kongres i ta administracja muszą podjąć zdecydowane działania w celu gruntownego rozwiązania problemu nielegalnych finansów w kryptowalutach, zanim zostaną wykorzystane do finansowania kolejnej tragedii."

Kongresmeni zwrócili się także do administracji Bidena o dostarczenie informacji na temat wartości aktywów kryptowalutowych pozostających w portfelach kontrolowanych przez Hamas, o udział kryptowalut w finansowaniu działań Hamasu oraz o podmioty ułatwiające przekazywanie kryptowalut do i od Hamasu i innych grup zbrojnych.

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na brokera kryptowalutowego "Buy Cash Money and Money Transfer Company (Buy Cash)", z siedzibą w Strefie Gazy, 18 października. Wykazał, że został użyty do przeprowadzenia transakcji wartej zaledwie 2000 dolarów w Bitcoinie, co stanowi niewielką sumę w porównaniu z setkami milionów dolarów wykorzystywanych do finansowania Hamasu. W jednym z portfeli objętych sankcjami znajdowało się jedynie 16 dolarów.