DTCC obniża zabezpieczenie ETF Bitcoina o 100%
DTCC obniża zabezpieczenie ETF Bitcoina o 100% - Kryptowalutowy Rynek na Wstrząsie
Depozytarna Korporacja ds. Rozliczeń i Clearingu (DTCC), która zarządza rozliczeniami większości transakcji papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła drastyczne zmiany w wycenie zabezpieczeń dla funduszy ETF (exchange-traded funds) zawierających Bitcoin i inne kryptowaluty. Zmiany te, które wejdą w życie 30 kwietnia 2024 roku, oznaczają całkowite wyłączenie zabezpieczeń oraz udzielania pożyczek dla tego typu funduszy.
Wprowadzenie na rynek ETF opartych na Bitcoinie wywołało wzmożone zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych. W ciągu zaledwie trzech miesięcy od ich uruchomienia, amerykańskie ETF Bitcoin zgromadziły imponujące 12,5 miliarda dolarów aktywów pod zarządzaniem (AUM¹). Niemniej jednak, DTCC ogłosiło, że w ramach corocznej odnowy limitu kredytowego, wartości zabezpieczeń dla niektórych papierów wartościowych zostaną znacznie obniżone, co może negatywnie wpłynąć na wartość posiadanych pozycji.
Zgodnie z komunikatem opublikowanym 26 kwietnia, fundusze ETF oraz podobne instrumenty inwestycyjne, które opierają się na Bitcoinie lub innych kryptowalutach jako aktywach bazowych, nie będą miały już przypisanych żadnych wartości zabezpieczeń. Ta zmiana oznacza, że wartość zabezpieczenia tych funduszy zostanie zredukowana o 100%.
W ramach wprowadzonych zmian, wycena rynkowa obligacji o ratingu B1 do B3, używanych jako zabezpieczenie kredytowe, zostanie obniżona o 70%, co stanowi zwiększenie w porównaniu z poprzednimi 50%. To z kolei stawia przed przedsiębiorstwami dodatkowe wyzwania, wymagając od nich dostarczenia dodatkowego zabezpieczenia, aby utrzymać obecne poziomy kredytów.
Kryptowalutowy rynek wstrząśnięty decyzją DTCC
Wieści o decyzji DTCC wywołały niepokój na rynku kryptowalut, zwłaszcza w przypadku Bitcoina. Pomimo negatywnych wiadomości cena Bitcoina spadła o 2,2% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając wartość 62 917,36 USD. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut również odnotowała spadek o 1,9%, osiągając wartość 2,33 biliona dolarów.
Stanowisko DTCC wobec ETF kryptowalut różni się od podejścia innych tradycyjnych instytucji finansowych. Mimo że klienci Goldman Sachs wykazują zainteresowanie rynkiem kryptowalut, a BNY Melon wyraził chęć zainwestowania w ETF Bitcoin, to decyzja DTCC może odbić się szerokim echem na całym rynku. Po wprowadzeniu na rynek ETF Bitcoin, obserwowany jest niedawny spadek ogólnych przepływów. W ciągu ostatnich 3 dni, wiele emitentów ETF Bitcoin odnotowało znaczne odpływy. Grayscale’s GBTC ETF w jednym dniu zanotował odpływ w wysokości 82,4197 miliona dolarów, co stanowi istotny udział w ogólnym odpływie w wysokości 17,185 miliarda dolarów.
*¹AUM to skrót od "Assets Under Management", czyli "Aktywa Pod Zarządzaniem". Jest to miara wartości finansowych aktywów, takich jak inwestycje, fundusze inwestycyjne, czy portfele klientów, które są zarządzane przez instytucję finansową, firmę inwestycyjną, lub osobę prywatną.