Digital Chamber apeluje do SEC

Organizacja lobbingowa wzywa SEC do zmiany podejścia wobec branży kryptowalut

Digital Chamber apeluje do SEC

Organizacja Digital Chamber of Commerce wezwała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do gruntownej rewizji działań wobec sektora kryptowalut. Apel dotyczy przeanalizowania wszystkich dotychczasowych śledztw, zawiadomień typu Wells oraz spraw sądowych związanych z kryptowalutami. Ma to nastąpić od pierwszego dnia działania nowej administracji, która obejmie władzę pod kierownictwem Paula Atkinsa.

Nowa era dla kryptowalut

Digital Chamber widzi w zmianie administracji okazję do poprawy relacji między SEC a branżą cyfrowych aktywów. W oświadczeniu organizacja podkreśliła, że dotychczasowa polityka regulacji przez egzekwowanie przepisów była nieefektywna i budowała klimat nieufności. „Musimy stworzyć kulturę wzajemnego zaufania, w której SEC doceni odpowiedzialne działania uczestników rynku, a branża będzie miała jasność co do intencji regulatora” – napisano.

Kluczowe zmiany w polityce

Wśród propozycji Digital Chamber znajduje się przede wszystkim wezwanie do wstrzymania spraw sądowych niezwiązanych z oszustwami czy bezpośrednim zagrożeniem dla inwestorów. Ma to dać czas na wypracowanie spójnych zasad regulacyjnych.

Organizacja apeluje również o wycofanie wytycznych z 2019 roku dotyczących zastosowania testu Howeya do aktywów cyfrowych. Dotychczasowe regulacje, oparte m.in. na kontrowersyjnym przemówieniu Williama Hinmana, były według Digital Chamber niesprawiedliwe i faworyzowały niektóre podmioty na rynku.

Przyszłość kryptowalut w rękach nowego kierownictwa

Jednym z najbardziej uciążliwych dla branży przepisów jest biuletyn SAB 121, który nakazuje traktowanie kryptowalut jako zobowiązań w bilansach podmiotów raportujących SEC. Zdaniem Digital Chamber oraz części kongresmenów, takich jak Wiley Nickel, reguła ta wypycha inwestorów do mniej bezpiecznych jurysdykcji. Mimo poparcia w Kongresie dla uchylenia SAB 121, inicjatywa została zablokowana przez prezydenta Joe Bidena.

Innym obszarem wymagającym zmian jest redefinicja „giełd” w kontekście zdecentralizowanych finansów (DeFi). SEC pod przewodnictwem nowego szefa będzie musiała rozważyć wycofanie przepisów, które zbyt szeroko definiują ten termin, obejmując także protokoły DeFi.

Zmiana na szczycie SEC

20 stycznia przewodniczący SEC Gary Gensler ustąpi ze stanowiska, a jego miejsce ma zająć Paul Atkins. Atkins, który był komisarzem SEC w latach 2002–2008, jest również członkiem rady doradczej Digital Chamber. Jego nominacja zwiększa szanse na realizację postulatów organizacji.