Chiny: Transakcja Złota za Pomocą CBDC

Pierwsza w Historii Transakcja Złota za Pomocą CBDC na Międzynarodowym Rynku

Chiny: Transakcja Złota za Pomocą CBDC

Bank of China zakończył pierwszą w historii transakcję metali szlachetnych za pomocą CBDC na międzynarodowym rynku, realizując transakcję złota o wartości około 14,1 miliona dolarów. Transakcję przeprowadzono przy udziale filii Banku Chin w Szanghaju, filii tego samego banku w Hongkongu oraz Shanghai Gold Exchange, według informacji udostępnionych przez Shanghai Securities News i China Securities Network.

Bank of China, będący jednym z największych banków komercyjnych na obszarze Chin kontynentalnych, był jednym z pierwszych uczestników pilotażowego programu. Kilka dni wcześniej bank ten przetworzył płatność cyfrowym yuanem o wartości 3,4 miliona dolarów za żelazo, co było pierwszą międzynarodową transakcją towarową z wykorzystaniem e-CNY, obejmującą firmy z Hongkongu i Chin kontynentalnych.

W bieżącym roku Chiny dokonały radykalnej zmiany strategii dotyczącej wykorzystania cyfrowego juana na arenie międzynarodowej. Wcześniej, przed rokiem 2023, Chiński Bank Ludowy (PBoC) deklarował, że cyfrowa moneta jest przeznaczona wyłącznie do użytku krajowego. Jednak PBoC i jego partnerzy bankowi zakończyli rok intensywną aktywnością międzynarodową, w tym zawieraniem transakcji handlowych z Hongkongiem, a także rozwijaniem współpracy z Singapurem i Tajwanem. PBoC wyraził również zamiar korzystania z e-CNY do prowadzenia biznesu z krajami partnerskimi inicjatywy "Pas i Szlak" oraz członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Cztery zagraniczne banki posiadające swoje przedstawicielstwa w Chinach dołączyły do listy 60 partnerów cyfrowego juana. Współpracuje również z PBoC chińska filia BNP Paribas, której siedziba znajduje się w Szanghaju. BNP Paribas (China) udziela wsparcia instytucjom finansowym z innych krajów, które chcą prowadzić działalność związana z cyfrowym yuanem. Bank z siedzibą we Francji spotkał się z krytyką ze strony amerykańskich ustawodawców z powodu swojego udziału w pilotażowym programie. Senatorzy wcześniej określili cyfrowego juana jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, twierdząc, że moneta "może być używana do inwigilacji obywateli chińskich i tych, którzy odwiedzają Chiny, na niespotykaną dotąd skalę."