Bittrex i Były CEO płacą 24 mln USD za niezarejestrowaną giełdę

(SEC) osiągnęła porozumienie z platformą handlu kryptowalutami Bittrex

Bittrex i Były CEO płacą 24 mln USD za niezarejestrowaną giełdę

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) właśnie osiągnęła porozumienie z platformą handlu kryptowalutami Bittrex oraz jej byłym dyrektorem wykonawczym Williamem Shiharą. Chodzi o zarzut prowadzenia niezarejestrowanej giełdy. Co się dokładnie wydarzyło?

Pod koniec kwietnia SEC złożyła skargę przeciwko Bittrexowi i Williamowi Shiharze, oskarżając ich o operowanie niezarejestrowaną giełdą oraz oskarżając oddzielnie Bittrex Global. W wyniku tego sporu SEC ogłosiła, że Bittrex i Bittrex Global zgodzili się zapłacić łącznie 24 mln USD. To obejmuje zwrócenie 14,4 mln USD uzyskanych nielegalnie zysków, 4 mln USD odsetek przed wyrokiem oraz 5,6 mln USD grzywny cywilnej. Jednakże ostateczne potwierdzenie ugody zależy od sądu.

Głównym zarzutem było to, że Bittrex starał się unikać przepisów federalnych dotyczących papierów wartościowych, współpracując z emitentami tokenów i usuwając wszelkie oznaki ich charakteru inwestycyjnego z ich wypowiedzi online. Dyrektor ds. egzekwowania SEC, Gurbir Grewal, podkreślił, że to, co się liczy, to faktyczna rzeczywistość ekonomiczna ofert.

William Shihara określił tę ugodę jako "dobry wynik" i podkreślił potrzebę równowagi między innowacją a ochroną konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Warto dodać, że Shihara był dyrektorem wykonawczym Bittrex od momentu założenia firmy w 2014 roku do swojego odejścia w 2019 roku.

Ta ugoda miała miejsce przed dużym wydarzeniem odblokowania projektu. 14 sierpnia planowane jest odblokowanie ogromnej liczby tokenów SAND - aż 332,55 miliona. To równowartość 16,1% dostępnego na rynku zapasu. Wcześniejsze podobne wydarzenia, jak odblokowanie 18,1% dostępnego zapasu tokenów SAND, skutkowały gwałtownym spadkiem ich ceny.

Warto również zwrócić uwagę, że w czerwcu i lipcu obroty najważniejszymi tokenami Play-to-Earn (P2E) spadły aż o 98%, porównując do szczytów z listopada 2021 roku. To według danych firmy Kaiko odzwierciedla trend spadkowy w handlu tymi tokenami na giełdach kryptowalut.

Ostatnio wiele amerykańskich polityków i liderów branżowych skrytykowało SEC za podejście "regulacji poprzez egzekwowanie" wobec kryptowalut. Bittrex nie jest jedynym podmiotem objętym dochodzeniem. Na dzień dzisiejszy są w toku postępowania prawne przeciwko takim firmom jak Binance, Coinbase, Ripple Labs oraz Terraform Labs.