Bankier Aresztowany za Sprzeniewierzenie 15 mln

Koreański Bankier Aresztowany za Sprzeniewierzenie 15 Milionów Dolarów i Wydatki na Kryptowaluty

Bankier Aresztowany za Sprzeniewierzenie 15 mln

Pracownik Woori Bank został aresztowany za sprzeniewierzenie 15 milionów dolarów poprzez manipulowanie dokumentami pożyczkowymi i inwestowanie skradzionych funduszy w kryptowaluty.

Pracownik oddziału Woori Bank w Gimhae, Korea Południowa, zarządzał pożyczkami korporacyjnymi i fałszował dokumenty pożyczkowe 35 razy w ciągu 10 miesięcy, od lipca 2023 roku do maja tego roku. Oszustwo dotyczyło pożyczek udzielanych w imieniu 17 klientów, w tym osób fizycznych i firm.

Śledztwo wykazało, że oszustwa były możliwe dzięki niewystarczającemu zarządzaniu i nadzorowi banku. Pracownicy zajmowali się pilnymi zatwierdzeniami pożyczek bez obecności upoważnionego zatwierdzającego, a centrala przesyłała środki bezpośrednio do oddziałów zamiast na konta pożyczkobiorców.

Prokuratorzy zamrozili aktywa o wartości około 3,2 miliona dolarów, w tym depozyty na giełdach kryptowalut, w bankach i firmach pożyczkowych.

Południowokoreańska Służba Nadzoru Finansowego pracuje nad systemem monitorowania nietypowej działalności handlowej kryptowalutami, mającym na celu zwiększenie przejrzystości i nadzoru na krajowym rynku kryptowalut. Nowe przepisy wejdą w życie 19 lipca, a agencja wezwała krajowe platformy handlowe do udostępniania wewnętrznych danych w celu zapewnienia zgodności z nowymi przepisami.