ASA pozywa SEC za brak przejrzystości
Amerykańskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych pozywa SEC za brak przejrzystości
Amerykańskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych (ASA) pozwało Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za brak przejrzystości dotyczącej nałożonych sankcji. ASA twierdzi, że SEC nie przestrzega przepisów Ustawy o Wolności Informacji (Freedom of Information Act), co utrudnia dostęp do ważnych informacji.
Powód pozwu
ASA złożyło pozew 6 czerwca, domagając się, aby SEC ujawniła szczegóły dotyczące wcześniejszych działań regulacyjnych, w ramach których nałożono sankcje. Zgodnie z przepisami Ustawy o Wolności Informacji, społeczeństwo ma prawo wiedzieć, jakie decyzje podejmuje rząd i jego agencje.
Kontrowersje z 2021 roku
W 2021 roku SEC badała, jak brokerzy-dealerzy przechowują komunikację na swoich prywatnych urządzeniach. W wyniku tego śledztwa, wiele dokumentów zostało przekazanych SEC bez podejrzenia o naruszenie przepisów. Mimo to, SEC nałożyła miliardowe kary, nie wyjaśniając, w jaki sposób doszło do tych decyzji. ASA chciała wiedzieć, jak obliczano kary i dlaczego niektóre firmy zostały ukarane. Stowarzyszenie argumentuje, że SEC nie spełniła swoich obowiązków, co potwierdzają wcześniejsze komentarze byłych komisarzy SEC, którzy uważali, że kary służą jedynie do generowania statystyk, a nie do ochrony rynku i inwestorów.
Wyjątek od ujawniania informacji
SEC odmówiła ujawnienia niektórych dokumentów, powołując się na wyjątek 7(a) Ustawy o Wolności Informacji. Twierdzi, że dokumenty te mogą zakłócić trwające postępowania egzekucyjne. ASA jednak zaznacza, że żąda dokumentów dotyczących zakończonych postępowań, więc SEC nie ma podstaw do ich wstrzymywania. ASA podkreśla, że SEC nie dostarczyła żadnych konkretnych powodów odmowy, używając jedynie ogólnych stwierdzeń.
Podsumowanie
ASA uważa, że w demokratycznym systemie przejrzystość powinna działać w obie strony – również rząd i jego agencje powinny być przejrzyste. Dlatego domaga się, aby SEC ujawniła, jak podejmuje decyzje o nałożeniu sankcji. Sprawa ta podkreśla znaczenie przejrzystości w działaniach rządowych i prawie do informacji publicznej.