134 Kraje Badają Możliwości CBDC
Rosnące zainteresowanie walutami cyfrowymi banków centralnych (CBDC)
Badanie przeprowadzone przez amerykański think-tank Atlantic Council pokazało, że 134 kraje, reprezentujące 98% światowej gospodarki, intensywnie pracują nad cyfrowymi wersjami swoich walut, zwanymi CBDC (Central Bank Digital Currency). Prawie połowa z tych państw jest na zaawansowanym etapie badań, a pionierzy, tacy jak Chiny, Bahamy i Nigeria, już odnotowują wzrost użycia swoich walut cyfrowych.
Wszystkie kraje G20, czyli największe gospodarki świata, analizują możliwość wdrożenia CBDC. Co więcej, 44 z tych państw prowadzi już programy pilotażowe, co stanowi wzrost w porównaniu do 36 krajów z zeszłego roku. Rządy reagują w ten sposób na spadek popularności gotówki oraz rosnące wyzwania ze strony kryptowalut i technologii rozwijanych przez duże firmy.
W Europie postęp jest również widoczny – Europejski Bank Centralny rozpoczął wieloletni program pilotażowy dla cyfrowego euro. Z kolei Stany Zjednoczone, które długo zwlekały z wprowadzeniem cyfrowego dolara, dołączyły do międzynarodowego projektu CBDC we współpracy z sześcioma innymi bankami centralnymi. Mimo to, USA wciąż pozostają w tyle za innymi państwami i są miejscem intensywnych dyskusji na temat prywatności oraz bezpieczeństwa walut cyfrowych.
Od inwazji Rosji na Ukrainę liczba międzynarodowych projektów CBDC wzrosła ponad dwukrotnie. Jednym z najszybciej rozwijających się programów jest projekt mBridge, który łączy cyfrowe waluty Chin, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hongkongu i Arabii Saudyjskiej. Wkrótce może on obejmować także kolejne kraje.
CBDC zyskują na znaczeniu i mają potencjał, by znacząco wpłynąć na funkcjonowanie globalnych systemów finansowych.